چمدان: علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره قیمت بلیت پروازهای داخلی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک ساعت پرواز برای خطوط هوایی ما بیش از ۴۰ دلار هزینه دارد که البته این رقم بسته به مسیر پروازی متفاوت است. در مسیری نظیر تهران – مشهد هزینه شرکت‌های هواپیمایی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: خطوط هوایی مجاز هستند حداکثر و حداقل نرخی را که در نرخ نامه برای پروازها تعیین کرده‌ایم رعایت کنند و سازمان هواپیمایی هم در این نرخ‌گذاری‌ها نظارت دارد.

عابدزاده گفت:‌در مسیر تهران- مشهد بلیت‌ها بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان از سوی شرکت‌های هواپیمایی در قالب نرخ‌نامه قیمت‌گذاری می‌شود اما بخش اعظم بلیت‌ها زیر قیمت تمام شده به فروش می‌رسد. یعنی اگر در هواپیمایی صندلی با نرخ ۷۵۰ هزار تومان در مسیر مشهد فروخته شود ممکن است از ۱۵۰ مسافر مثلا ۱۳۰ مسافر هم بلیت‌های ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی خریده باشند.

وی افزود:‌ نرخ ارز در یک سال اخیر برای شرکت‌های هواپیمایی تغییر کرده است و ارز نیما هم از ۸ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان رسیده است و این موجب تغییر در نرخ بلیت می‌شود.

  واکنش سازمان هواپیمایی به بلیت ۳ ملیون تومانی دو طرفه تهران – کیش

مشهد هم چارترپذیر است

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره پروازهای چارتری بیان کرد: در حال حاضر در مسیر مشهد پرواز چارتری نداریم یا بسیار کم است. در حالی که مسیر مشهد هم نظیر مسیر کیش چارتر پذیر است و امکان ارائه بسته سفر شامل هتل، ترانسفر و … در این مسیر وجود دارد.

عابدزاده ادامه داد: البته چارتر کننده اجازه تک فروشی ندارد و قطعا اگر در همین مسیر کیش هم بلیت بدون هتل و بسته سفر ارائه شود شرایط اقامت برای مسافر سخت است.

وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد پروازها غیرچارتری است، گفت: در فروش و توزیع بلیت هواپیما امروز نظم قابل قبولی وجود دارد.

 نصب لوگوی ایران ایر در فرودگاه جدید استانبول مشکلی ندارد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره آخرین وضعیت سوخت‌رسانی به پروازها در کشور ترکیه گفت:این موضوع را پیگیری می‌کنیم و برنامه‌ریزی در حال انجام است.

عابدزاده درباره امکان نصب لوگوی ایران ایر در فرودگاه جدید استانبول نیز گفت: در این باره مشکلی ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال حذف حمل و نقل هوایی از سبد خانواده گفت:‌ مطرح کردن این موضوع اشتباه است و با اینکه نرخ ارز چند برابر شده است نرخ بلیت هواپیما برای همه چند برابر نشده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: امروز نرخ بلیت مسیر مشهد در طیفی از قیمت‌ها بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. و اگر قیمت ۲۰۰ هزار تومان بلیت را در نظر بگیریم با وجود نوسانات ارزی نسبت به زمان قبل که ۱۹۰ هزار تومان بود تغییری نکرده است.

عابدزاده افزود:‌ امروز کسانی می‌توانند سوار هواپیما شوند که در گذشته نمی‌توانستند سوار شوند البته باید زمان سفر را به درستی انتخاب کنند.

  پروازهای چارتری فقط در مسیر کیش و قشم | آماده واگذاری مجوز آژانس هواپیمایی به سازمان میراث فرهنگی هستیم