چمدان : شهر نورمبرگ با حدود ۵۱۸ هزار نفر جمعیت چهاردهمین شهر بزرگ آلمان است. نخستین سندی که در آن به این شهر اشاره شده مربوط به ۱۰۵۰ میلادی است. بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۵۷۱ این شهر گسترش یافت و به‌سبب اینکه سر راه مسیرهای تجاری کلیدی بود اهمیت بسیاری یافت و در قرن سیزدهم به یکی از دو مرکز تجاری در مسیر میان ایتالیا و اروپای شمالی تبدیل شد و به‌همین‌علت از نورمبرگ اغلب به‌عنوان «پایتخت غیررسمی امپراتوری مقدس رم» یاد می‌شود.

این شهر درحال حاضر یکی از مقصدهای مهم مهاجران است به‌ طوری‌ که ۳۹٫۵ درصد از ساکنان این شهر را مهاجرانی از کشورهای ترکیه، روسیه، یونان، اکراین، رومانی، لهستان، کرواتی، ایتالیا، سوریه، عراق، بلغارستان، صربستان، افغانستان، بوسنی و کوزوو تشکیل می‌دهند.

نان زنجبیلی، سوسیس، اسباب‌بازی‌های دست‌ساز و ساعت‌های جیبی از مهم‌ترین محصولات سنتی این شهر هستند و کنار این تولیدات، قرار گرفتن مقر اصلی دو شرکت زیمنس و شرکت خودروهای سنگین «ام.ای.ان» در این شهر، نورمبرگ را به قلب صنعتی باواریا تبدیل کرده است. نمایشگاه بین‌المللی اسباب‌بازی نورمبرگ هم یکی از قطب‌هایی است که همه‌ساله بازدیدکنندگان بسیاری را از اقصی‌نقاط دنیا به این شهر جذب می‌کند.

صنعت چاپ یکی دیگر از منابع اقتصادی این شهر به‌شمار می‌رود که قدمتی تاریخی دارد به‌طوری‌که اولین چاپخانه اروپا در ۱۴۷۰ در نورمبرگ گشایش یافت.

این شهر همچنین به‌ عنوان یکی از مراکز مهم علوم تجربی، نجوم و علوم انسان و اختراع‌های مکانیکی شناخته می‌شود و در این حوزه‌ها هم سابقه‌ای تاریخی دارد. برای‌ مثال یوهانس مولر از کونیگسبرگ باواریا در ۱۴۷۱ در نورمبرگ یک رصدخانه نجومی ساخت و مقالات مهمی درباره این علم منتشر کرد.

اما این شهر به‌خصوص به‌دلیل دادگاه معروف نورمبرگ که بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۶ پرونده مقامات بلندپایه آلمان نازی را که در جنایات جنگی جنگ جهانی دوم شرکت داشتند بررسی کرد شهرت جهانی دارد.

به‌دلیل قدمت نورمبرگ و وجود بناهای تاریخی مربوط به سده‌های میانی اروپا، گردشگری هم یکی از منابع درآمدزایی این شهر است به‌طوری‌که ۳٫۳ میلیون نفر برای بازدید و اقامت دست‌کم یک‌شب در سال ۲۰۱۷ به نورمبرگ آمدند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ با رشد ۳٫۳ درصدی مواجه بود. این‌میان، ورود مهمانان خارجی رشد ۸٫۴ درصدی نشان داد. هرچند بیشتر این بازدیدکنندگان به دلایل تجاری یا شرکت در نمایشگاه‌ها به این شهر می‌آیند اما رشد ورود گردشگری هم ۵/۸ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت و درمجموع ۱٫۸میلیون نفر از ۳٫۳میلیون بازدیدکننده را در سال گذشته شامل می‌شد.

شب‌های تابستان نورمبرگ

 

قلعه شهر نورمبرگ. این قلعه در دوره امپراتوری مقدس رم و بین سال‌های ۱۰۲۷ تا ۱۱۲۵ ساخته شد

 

چشم‌اندازی دیگر از این قلعه تاریخی

 

به‌دلیل وجود رشد و گسترش نورمبرگ بین قرن‌های یازده تا سیزده میلادی، آثاری چون قلعه نورمبرگ بنا شد

 

ارگ هوهنتسولرن این بنا در قرن یازده میلادی ساخته و در قرن‌های پانزده و هجده تجدید بنا شد

 

ساختمان‌های رنگی نورمبرگ

 

نورمبرگ در شب

 

کلیسای بانوی ما (Frauenkirche) در دوره امپراتوری مقدس رم بین سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۶۲ ساخته شده است

 

نمای نزدیک کلیسای بانوی ما

 

کلیسای بانوی ما یکی از نمونه‌های بسیار خوب از آجرهای گوتیک است

 

نورمبرگ در کرانه رود پگنیتس و کانال راین-ماین-دانوب (کانال اروپا) قرار دارد

 

رشد ورود گردشگر ۵/۸ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت و درمجموع ۱٫۸میلیون بازدیدکننده را در سال گذشته شامل شد

 

3.3 میلیون نفر برای بازدید و اقامت دست‌کم یک‌شب در سال ۲۰۱۷ به نورمبرگ آمدند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ با رشد ۳٫۳ درصدی مواجه بود
  پل شیطان را ببینید | پل زیبای شلجمی‌شکل پارک جنگلی کروملاو در آلمان