چمدان: محمد صادق اسحاقی دبیر این کمیته و کارشناس میراث فرهنگی ناملموس دفتر ثبت آثار گفت: در این کمیته که به ریاست فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت، حفظ و احیای آثار تاریخی، طبیعی و معنوی برگزار شد، «نواختن پیانوى ایرانى شیوه استاد جواد معروفى» در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

او افزود: پرونده مذکور که توسط تعدادى از شاگردان استاد معروفى و هنرجویانش تهیه و تدوین شده بود با حضور مدیران، داوران و کارشناسان در جلسه کمیته ثبت میراث فرهنگى ناملموس مطرح و پس از تایید با راى مثبت همه اعضا ثبت شد.

اسحاقی ادامه داد: مدیریت و ارائه پرونده بر عهده سیروس مهاجرى از شاگردان محمد جواد عبداللهى (شاگرد استاد جواد معروفى) بود. در این جلسه فریبا جواهرى به عنوان یکى دیگر از شاگردان استاد معروفى به اجراى قطعه‌اى در مایه بیات اصفهان پرداخت که بسیار مورد استقبال واقع شد.

ویدئو | اجرای فریبا جواهرى به عنوان یکى از شاگردان استاد معروفى در مایه بیات اصفهان 

 

 

او افزود: جواهرى ضمن گرامیداشت یاد استاد معروفى، ثبت شیوه پیانو نوازى استاد معروفى توسط دفتر ثبت، حفظ و احیای آثار تاریخی، طبیعی و معنوی سازمان میراث فرهنگى را اقدامى مهم و بسیار قابل تحسین دانست. در پایان این بخش ضمن تقدیر از  فریبا جواهرى توسط مدیرکل دفتر ثبت آثار، در راستاى توسعه و ترویج میراث فرهنگى ناملموس از بهار برخوردار به خاطر انتشار کتاب ردیف پیانوى استاد محجوبى و نگارش آن به خط نت بین المللى و نت نویسى، قدردانی به عمل آمد.

اسحاقی گفت: همچنین در این جلسه در بخش موسیقی علاوه بر پرونده‌های مهارت ساختن و نواختن ل له وا (نوعی نی چوبی در مازندران)، پرونده مهارت ساختن و نواختن ساز سنتی قر نی از استان مازندران، پرونده هنر ساختن و نواختن ساز رباب که توسط علی توکلی و مهدی فلاح صفا تهیه و تدوین شده است، مطرح و به اتفاق آرای هیئت داوران در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.

او افزود: در ادامه این جلسه در بخش موسیقی، نام استاد لطف الله سیفی بشلی به عنوان نوازنده و احیا گر ساز قر نی از مازندران و استاد اسلام پناه در رشته صحافی سنتی از استان کرمان در فهرست حاملان میراث فرهنگی ناملموس به عنوان گنیجنه زنده بشری، به ثبت رسید.