چمدان: دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران در شهر گرگان استان گلستان با حضور مسئولان افتتاح شد. این جشنواره که امسال به دوازدهمین دوره خود رسیده امسال در دو شهر گرگان و گنبد کاووس همزمان با هفته وحدت برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره شب گذشته با حضور سفرای خارجی، استاندار گلستان و معاون گردشگری کل کشور افتتاح شد. کریستو بولنداکوف، سفیر بلغارستان به نمایندگی از سفیران دیگر به زبان فارسی گفت: افتخار ماست که در دوازدهمین جشنواره اقوام در کنار شما و این جشن باشیم. خیلی خوب است آنچه که از ریشه‌های میراث فرهنگی که امشب دیدیم و تا کنون حفظ کردید، پخش می‌کنید.

او ادامه داد: این ریشه یک سیستم همزیستی صلح آمیز و بین المللی است و امیدواریم ما هم با شما مشارکت داشته باشیم و از این میراث غنی شما استفاده کنیم.

همچنین سید مناف هاشمی، استاندار گلستان در این مراسم گفت: با افتخار و اقتدار ظرفیت اقوام خود را جشن می‌گیریم و به این ویژگی‌های تاریخی و میراثی افتخار می‌کنیم.

او با بیان اینکه گلستان به عنوان ایران کوچک و نگارستان ایران شناخته می‌شود، افزود: افتخار ما این است که این جشن با شکوه را در هفته وحدت برگزار کردیم. این استان از سال گذشته تا کنون با رشد ۸۰ درصدی بازدیدکنندگان روبرو بوده و این رقم در سال ٩٧ حدود یک میلیون و ٧٠٠ نفر بوده است.

سید مناف هاشمی ادامه داد: از ابتدای ابتدای سال ٩۶ ، تعداد ٢٠ نقطه بومگردی راه اندازی شد که الان این تعداد به ۴٠ نقطه آماده بهره برداری رسیده است. ۵٠ نقطه بومگردی دیگر تا پایان جشنواره با حضىور رئیس سازمان میراث فرهنگی افتتاح می‌شود. تا پایان سال به ١۵٠ نقطه بومگردی در استان گلستان می‌رسیم.

حاشیه‌ها

* جشنواره فرهنگ اقوام ایرانی در محل نمایشگاه‌های شهر گرگان تا ۲ آذرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۳ برپا خواهد بود.

* در این جشنواره در نمایشگاهی از صنایع دستی استان‌های مختلف برپاست و همچنین غرفه‌هایی از سوغات استان‌های مختلف کشور نیز در این جشنواره ایجاد شده است.

* اقوام و فرهنگ‌های مختلف در بخش بیرونی جشنواره با برپا کردن سیاه چادرها و سازه‌های بومی بخشی از فرهنگ و تاریخ خود را به نمایش گذاشته‌اند.

* این جشنواره پس از شهر گرگان به مدت سه روز در شهر گنبد کاووس نیز برگزار می‌شود.