چمدان :  با بالا گرفتن بحث حذف ارز مسافرتی و اظهار نظرهای مختلف مسولان و نمایندگان مجلس چمدان با پرسیدن ۵ سوال، اقدام به گرفتن نظر مردم در مورد این مساله کرد. نتایج این نظرسنجی را در ادامه بخوانید:

آیا در این شرایط با حذف ارز مسافرتی موافقید؟   

۲۷۶ نفر به این سوال پاسخ دادند و ۲۰۴ نفر گزینه خیر را انتخاب کرده و ۷۲ نفر به گزینه بلی رای دادند. «۷۳/۹ درصد» پاسخ دهنده‌ها به این سوال معقدند که در شرایط فعلی ارز مسافرتی نباید حذف شود. همچنین ۲۶/۱ درصد نیز معتقدند که ارز مسافرتی باید حذف شود.

یکی از پاسخ دهنده‌ها معتقد است که دلیل برای تخصیص ارز مسافرتی وجود ندارد و این سوبسید غیر عادلانه است و دولت وظیفه دارد که گردشگری داخلی را رونق دهد و این مبلغ باید در تقویت زیرساخت‌های گردشگری داخلی هزینه شود.

 به نظر شما با حذف ارز مسافرتی چه گروهی از سفرهای خارجی محروم می‌شوند؟ 

۲۶۱ نفر در نظرسنجی چمدان به این سوال پاسخ گفتند که ۲۱۱ نفر یعنی «۸۰ درصد» از بین گزینه‌های طبقه متوسط و ضعیف و طبقه برخوردار به گزینه طبقه متوسط رای داده‌اند. ۵۰ نفر یعنی «۲۰ درصد» نیز معتقدند که حذف ارز مسافرتی روی سفر طبقه برخوردار نیز تاثیر می‌گذارد. یکی از موافقان حذف ارز مسافرتی  معتقد است که ارز مسافرتی امکانی برای راضی نگه داشتن طبقه متوسط در شرایط فعلی ارزی کشور است.

آیا با واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌های مسافرتی موافقید؟ 

واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌های گردشگری و مسافرتی یکی از راه‌کارهایی است که در بخش خصوصی و دولتی دنبال می‌شود. واگذاری ارز مسافرتی به آژانس‌ها به این معناست که تنها کسانی که از ارز مسافرتی برخوردار خواهند شد که خدمات سفر خود را از آژانس‌ها خریداری کنند. از میان ۲۵۷ نفر پاسخ دهنده به این سوال ۱۹۷ نفر (۷۶ درصد) مخالف این اقدام و ۶۰ نفر (۲۴ درصد) موافق آن بودند.

در صورت حذف ارز مسافرتی امکان رفتن به سفر خارجی دارید؟

از مجموع ۲۵۴ نفری که به این سوال پاسخ داده‌اند، ۱۸۳ نفر یعنی معادل ۷۲ درصد گفته‌اند که بدون ارز مسافرتی امکان رفتن به سفر خارجی را ندارند و ۷۱ نفر (۲۸ درصد) نیز گفته‌اند که بدون ارز مسافرتی توانایی سفر خارجی را دارند.

یکی از پاسخ دهنده‌ها به سوال می‌گوید که به دلیل بی ارزش شدن ریال، هزینه خورد و خوراک هم در کشورهای خارجی افزایش پیدا کرده است و برای مسافران تبدیل به دغدغه شده است. پاسخ دهنده دیگری نیز می‌گوید که اختصاص ارز مسافرتی منطق مالی و جغرافیایی ندارد و ۵۰۰ یورو برای سفر به کشوری مانند ترکیه زیاد و ۱۰۰۰ یورو برای سفر به کشوری مانند کانادا کم است. پاسخ دهنده دیگری هم معتقد است که می‌توان مدتی سفر خارجی گران نرفت.

 

با حذف ارز مسافرتی به عنوان گام‌های اول صرفه جویی ارزی کشور موافقید؟

۲۵۲ نفر به این سوال پاسخ داده‌اند و  ۱۹۸ نفر معادل ۷۸/۵ درصد مخالف این موضوع و ۵۴ نفر (۲۱/۵ درصد) موافق آن هستند. یکی از پاسخ دهنده‌ها معتقد است که بهتر است نرخ ارز آزاد شود و به فروش برسد و در این شرایط از نرخ بازار دوم ارز استفاده شود.

  تاثیر شایعات حذف ارز مسافرتی روی افزایش قیمت پروازهای خارجی | تهران به تفلیس دو میلیون تومان شد
  این هفته درباره ارز مسافرتی تصمیم‌‌گیری می‌شود | سازمان میراث فرهنگی از ابتدا با این روش ارائه ارز مسافرتی مخالف بود

نکاتی درباره نظرسنجی

گفتنی است که این نظر سنجی به مدت ۲۴ ساعت از طریق سه صفحه شخصی در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته و ذکر این نکته که کسری از مخاطبان این صفحه‌ها از علاقه‌مندان سفر یا فعالان حوزه گردشگری هستند، لازم است. سوالات به شکل دو گزینه‌ای مطرح و نظرات وارده به طور جداگانه ارسال شده است. بیشترین پاسخ مربوط به سوال نخست درباره موافقت با حذف ارز مسافرتی است که ۲۰۴ نفر «۷۳/۹ درصد» با حذف آن مخالف بودند.

  راهنمای دریافت ارز برای سفرهای خارجی پس از تصمیمات جدید ارزی | از کدام بانک‌ها ارز مسافرتی بخریم؟

به گزارش چمدان، برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها (به جز کشور عراق) به مبلغ ۱.۰۰۰ یورو یا معادل آن‌ها به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز مورد اشاره امکان‌پذیر خواهد بود.