چمدان: «مسعود نصرتی» مدیر مجموعه تاریخی کاخ گلستان بعدازظهر امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از این نسخه اظهار داشت: بیش از ۴۶۰۰ نسخه خطی فوق العاده در کتابخانه و آلبوم خانه سلطنتی کاخ گلستان وجود دارد که اغلب اینها مربوط به دوره قاجار است.

وی افزود: این بخشی است که مورد علاقه ویژه ناصرالدین شاه بوده و می تواند برای پژوهشگران و علاقه مندان به تاریخ قاجار یک گنجینه به حساب آید.

او ادامه داد: همه علاقه مندان می توانند با طی کردن مراحل اداری از این گنجینه خطی استفاده کنند و به فراخور موضوعات تحقیقی خود از این منابع بهره ببرند.

«بابک بزرگ پناه» مجری طرح چاپ این کتاب نیز اظهار داشت: نصایح این کتاب مربوط به خواجه عبدالله انصاری عارف قرن ۴ و ۵ هجری است که به خط بزرگ ترین خوشنویس دوره صفوی یعنی عمادالحسنی نگاشته شده است.

وی افزود: محتوای کتاب نصحیت های خواجه عبدالله به خواجه نظام المک که از دانشمندان و دولتمردان آن دوره بوده می باشد که اولین بار ۲۵۰ سال پیش یعنی ۱۵۰ سال بعد از فوت میرعماد توسط نقاش بزرگ دوره نادرشاه افشار، آقا محمدهادی تهذیب و تزیین شده است.

او یادآور شد: این کتاب که در کتابخانه سلطنتی کاخ گلستان بود در زمان مظفرالدین شاه توسط یکی از روسای کتابخانه به سرقت رفت و ماموران نظمیه آن زمان به ریاست موسی میرممات ممالک، توانستند کتاب را به کاخ برگردانند.