چمدان:  یوناتن بت کلیا در نشست علنی ۱۲ شهریور ماه مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حال که سطح پاسخگویی و تمرکز اداری در حوزه میراث فرهنگی از معاونت رئیس جمهور به وزارتخانه ارتقاء یافته لازم است سکانداری این دستگاه مهم به عهده فردی شایسته و کارآمد قرار گیرد.

وی افزود: آقای مونسان را سال­‌هاست می‌شناسیم. فردی است بسیار کارآمد، محبوب، دلسوز و دور از هرگونه جناح بندی و آشنا به فرهنگ، میراث و گردشگری، در سال‌های مسئولیت نیز بسیار خوب عمل کرده است. وی فردی پرکار، متواضع و پاسخگو هستند و از هرگونه پیشنهاد و انتقاد نیز استقبال می‌کند. وی مدیری نمونه در شهرداری بود که در حوزه ساختمان با انتخاب مردم برگزیده شد.

این نماینده مجلس با اشاره به عملکرد مونسان در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی گفت: رشد ۵۲٫۵ درصدی گردشگران ورودی در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و همچنین رشد ۶۶ درصدی درآمد ارزی در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱٫۶ میلیارد دلار از جمله اقدامات مثبت در این حوزه است.

وی ادامه داد: تدوین افزایش ۴۰ درصدی گردشگران ورودی در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۸ و تدوین سند راهبردی توسعه گردشگری کشور به عنوان تکلیف برنامه ششم توسعه، طراحی برند ملی گردشگری کشور و اجرای آن، جذب مشارکت سازمان‌های تخصصی بین‌المللی برای اجرای ۶ پروژه ملی گردشگری در کشور، لغو روادید برای کشورهای مهم هدف گردشگری (چین و عمان)، تعیین شهرهایی از کشور به عنوان پایتخت گردشگری از جمله اقدامات مونسان در حوزه گردشگری است.

نماینده مردم آشوریان در مجلس افزود: اخذ ۸ نشان جغرافیایی برای ۸ رشته صنایع دستی ایران از سازمان مالکیت فکری و معنوی، راه اندازی و تجهیز ۴۵ موزه و اماکن تاریخی، فرهنگی به سیستم فروش بلیط الکترونیک، تصویب قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی، مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری و سرای ایکی قاپی بازار تبریز بعد از بحران آتش سوزی و مرمت و بازسازی چندین کلیسای چندصد ساله علی الخصوص کلیسای قرن اول میلادی ننه مریم ارومیه از جمله اقدامات مهم مونسان در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است.

بت کلیا در پایان اظهار کرد: جا دارد از هم اکنون اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی را تبریک بگوییم چرا که ۱۱۶ نماینده برای موافقت با مونسان و فقط ۱۴ نماینده برای مخالفت با وی ثبت نام کرده بودند.

اظهارات بت کلیا در این جلسه را در زیر بشنوید:

  سلحشوری: چطور شخصی که مخالف وزارت میراث فرهنگی است می‌خواهد وزیر آن شود | مدیران مونسان تحت پیگرد قضایی هستند
  بت کلیا: تنها ۱۴ نماینده با مونسان مخالف هستند ؛ از حالا به او تبریک می‌گویم | او در شهرداری نمونه بوده است
  خاتمی: برخی آثار تاریخی در دوره مونسان در شرف نابودی قرار گرفتند | ۵۰ درصد جهت‌گیری‌های میراث فرهنگی خلاف اهداف بالادستی بوده است
  محمودزاده: برخی آثار باستانی در زمان مسئولیت مونسان به مرغداری و دامداری تبدیل شده‌اند | میراث فرهنگی دچار بودجه‌خواری است