چمدان :  فریدون الله‌یاری مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان گفت: «این اقدام در راستای شناسایی مسیرهای آبرسانی به حوض میانی ایوان عالی‌قاپو و در جریان مرمت پشت‌بام‌ها صورت خواهد گرفت.

او افزود: «عملیات مرمت و استحکام‌بخشی پشت‌بام‌های ضلع شمالی عمارت عالی‌قاپو آغاز شده است.»

فریبا خطابخش مدیرپایگاه ثبت جهانی میدان امام‌(ره) نیز در این‌باره گفت: «عملیات مرمت پشت‌بام‌های ضلع شمالی عمارت عالی‌قاپو برای رفع پوسیدگی و مرمت سقف‌های چوبی پشت‌بام و سبک‌سازی و آواربرداری پشت‌بام‌های طبقه سوم و چهارم ضلع شمالی صورت می‌گیرد.»

به گزارش روابط‌عمومی پایگاه‌های ثبت جهانی استان اصفهان،او افزود: «این عملیات با اعتباری بالغ ۸۰۰میلیون ریال از اعتبارات ملی پایگاه ثبت جهانی میدان امام(ره) تأمین شده است.»

در زمان شاه عباس دوم و در سال ۱۰۲۲ برای اینکه چشم‌انداز بهتری بر میدان وجود داشته باشد ایوان عالی‌قاپو و ۱۸ ستون آن به همراه حوض مسی و تأسیسات آبرسانی آن از طبقات پایین به ایوان بنا اضافه شد.

کاخ عالی‌قاپو یکی از مهم‌ترین بناها و معماری‌های نفیس اصفهان است، این کاخ در واقع ورودی دولتخانه صفوی بوده است که در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده است. ارتفاع آن ۴۸ متر است و شش طبقه دارد که با راه‌پله‌های مارپیچ می‌توان به آن‌ها رسید.

کاخ‌موزه عالی‌قاپو در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰به شماره ۱۰۴ به ثبت ملی رسید. این عمارت که در مجموعه میدان امام قرار دارد به همراه مجموعه میدان امام در اردیبهشت ۱۳۵۸ به شماره ۱۱۵ به ‌عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.