چمدان : بیست‌ویکمین دوره جام‌جهانی فوتبال مردان از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ جولای ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در کشور روسیه برگزار می‌شود. ایران هم در این‌ رقابت‌ها حضور دارد و به‌همین‌دلیل از چندماه قبل علاقه‌مندان تیم ملی فوتبال ایران برای تماشای مهیج‌ترین رویداد ورزشی جهان و سفر به روسیه برنامه‌ریزی کرده‌اند.

ایران از گروه ب با کشورهای پرتغال، اسپانیا و مراکش هم‌گروه است و در روزهای ۲۵ خرداد در ورزشگاه کرستوفسکی شهر سن‌پترزبورگ مقابل مراکش، ۳۰ خرداد در ورزشگاه قازان‌آرنا در شهر قازان مقابل اسپانیا و ۴ تیر در ورزشگاه موردوویا آرنا در شهر سارانسک مقابل پرتغال خواهد ایستاد.

درطول این رقابت‌ها مسکو و سن‌پترزبورگ به‌عنوان دو شهر معروفی که به‌طور معمول در فهرست مقصدهای گردشگری روسیه برای ایرانیان شناخته می‌شوند حضوری پررنگ دارند. اما علاوه‌بر این دو شهر، شهرهای کالینینگراد، قازان، کراسنودار، نیژنی نووگورود، روستوف‌نادونو، سامارا، سارانسک، سوچی، ولگوگراد و یاروسلاول هم میزبان این رقابت‌ها هستند. شهرهایی که بی‌شک می‌توانند درطول این رقابت‌ها به‌عنوان مقصدهای گردشگری منحصربه‌فردی مد نظر قرار گیرند.

به‌همین‌منظور چمدان قصد دارد در سلسله گزارش‌هایی جاذبه‌های گردشگری فرهنگی و طبیعی این شهرها را معرفی کند.

مسکو

مسکو، پایتخت کشور روسیه، پایتخت و معروف‌ترین شهر روسیه ‌است و به‌عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی و همچنین بزرگ‌ترین شهر قاره اروپا شناخته می‌شود.

اولین اسنادی که به وجود مسکو اشاره می‌کنند مربوط به سال ۱۱۴۷ میلادی هستند و بنابراین، قدمت این شهر به ۸۷۱ سال قبل بازمی‌گردد.

مجموعه کاخ‌های کرملین در مرکز این شهر، نماد سیاسی و تاریخی مسکو است و هرچند درطول دوره کمونیسم معماری این شهر به‌عنوان پایتخت اتحادجماهیر شوروی دستخوش تحولاتی شد اما هنوز هم بسیاری از بناهای باشکوه دوره امپراتوری روسیه در آن خودنمایی می‌کنند.

گردشگری مسکو

به‌دلیل توسعه زیرساخت‌ها بر تعداد مردمی که از سراسر روسیه و از کشورهای دیگر از این شهر بازدید می‌کنند سال به سال، با رشد قابل توجهی به افزوده می‌شود. به‌طوری‌که حدود ۱۷٫۵ گردشگر در سال ۲۰۱۶ از مسکو بازدید کردند که به‌گفته شهردار این شهر، این رقم در سال ۲۰۱۷ با ۲۳ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به ۲۱٫۶ میلیون گردشگر رسید. این شهر در رده‌بندی ۱۰ شهر برتر برای سفر در فهرست موسسه Lonely Planet (سیاره تنها) کنار شهرهای لس‌آنجلس، لیسبون و سئول و در رده‌بندی نشنا‌ل‌جئوگرافیک در فهرست ۷ مقصد برتر گردشگری قرار دارد.

شرکت بریتانیایی «پست‌آفیس» مسکو را به‌عنوان یکی از در دسترس‌ترین شهرهای اروپایی برای گردشگران در رتبه نهم معرفی کرده است.

زیرساخت‌های هتل‌های این شهر با رشد روزافزونی درحال توسعه‌اند. درحال‌حاضر، درمجموع ۵۸هزارو۱۰۰ اتاق با ستاره‌های مختلف به گردشگران خدمات ارائه می‌دهند. این اتاق‌ها در ۲۷ هتل پنج ستاره، ۷۴ هتل چهارستاره، ۱۸۴ هتل سه‌ستاره، ۴۰ هتل تک‌ستاره، ۴۴۷ هتل بدون ستاره و ۲۳۰ مسافرخانه پراکنده شده‌اند.

اواخر سال گذشته، «کارگروه مسکو در سرپرستی ساخت‌وساز دولتی» گزارش داد که امسال همزمان با برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۸ هزارو۹۰۰ اتاق در ۹ هتل تازه‌ساز و بازسازی‌شده به بهره‌برداری خواهند رسید. ۱۱ هتل زنجیره‌ای هم با ظرفیت سه‌هزار اتاق راه‌اندازی خواهند شد. همچنین در سال ۲۰۱۷ دپارتمان ورزش و گردشگری مسکو در گزارشی اعلام کرد که برپایه پیش‌بینی‌ها پایتخت روسیه درطول جام‌جهانی یک میلیون هوادار رقابت‌های فوتبال را جذب کند.

جاذبه‌های گردشگری مسکو

کرملین مسکو│ ارگ کرملین، در قلب شهر مسکو قرار دارد و از جنوب بر رودخانه مسکوا، از شرق به کلیسای جامع باسیل مقدس و میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر مشرف است. ارگ کرملین از پنج کاخ و چهار کلیسای جامع تشکیل و با دیوار کرملین و برج‌های کرملین احاطه شده است. مهم‌ترین کاخ این ارگ، «قصر بزرگ کرملین» است که زمانی اقامتگاه رسمی تزار بوده و امروزه اقامتگاه رسمی رییس‌جمهوری فدرال روسیه است. ارگ مسکو در فضایی به‌وسعت ۲۷٫۷ هکتار بین سال‌های ۱۴۸۲تا ۱۴۹۵ میلادی ساخته شده است.

 

باغ الکساندر│ این باغ، یکی از اولین پارک‌های عمومی مسکو است که سال ۱۸۲۳ با سه باغ مجزا ساخته شد. باغ الکساندر به‌ طول ۸۶۵ متر در امتداد دیوار غربی کرملین کشیده شده است. بعد از جنگ‌های ناپلئونی، تزار الکساندر اول به معمار اوسیپ بووِه دستور داد تا بخش‌هایی از شهر را که به‌دست نیروهای فرانسوی ویران شده بود بازسازی کند. بووه هم در مدت این بازسازی بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۳ این باغ را ساخت. مقابل دروازه اصلی این پارک، مقبره سربازان گمنام قرار دارد که در آن آتشی جاودانه که از میدان مارس شهر لنینگراد آورده شده روشن است.

 

میدان سرخ│ اغلب از این میدان با عنوان میدان مرکزی مسکو یاد می‌شود. علت نامگذاری میدان سرخ نه به‌دلیل آجرهای سرخ‌رنگ پیرامون آن است و نه با رنگ قرمز که نماد کمونیسم است ارتباطی دارد. در حقیقت، این نام برآمده از واژه روسی «کراسنایا» است که هم به‌ معنی «سرخ» و هم به‌معنی «زیبا» است. تزار الکسی میخایلوویچ منطقه کوچکی میان کلیسای جامع باسیل مقدس، برج اسپاسکایا و سکوی جارچیان را کراسنایا نامید که بعدها به میدان سرخ معروف شد.

 

کلیسای جامع باسیل مقدس│ نام اصلی این سازه مذهبی که در میدان سرخ قرار دارد، «کلیسای واسیلی تقدیس‌شده» است که با نام کلیسای جامع باسیل مقدس هم شناخته می‌شود. این ساختمان که اکنون به موزه تبدیل شده است بین سال‌های ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ به‌ دستور ایوان چهارم (ایوان مخوف) ساخته شد. این کلیسا تا زمان تکمیل برج ناقوس بزرگ ایوان در سال ۱۶۰۰ میلادی، مرتفع‌ترین ساختمان مسکو بود. ساختمان اصلی این کلیسا در ابتدا با نام «کلیسای تثلیث» شناخته می‌شد که شامل ۸ کلیسا بود که اطراف کلیسای نهم (کلیسای مرکزی) را احاطه می‌کردند. کلیسای دهم در سال ۱۵۸۸ بنا شد. معماری این سازه تاریخی که شبیه هیچ کلیسایی در روسیه نیست، به‌شکل شراره‌ای از آتش است که به‌سوی آسمان بالا می‌رود. این کلیسا به‌عنوان بخشی از ارگ کرملین مسکو و میدان سرخ از سال ۱۹۹۰ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

 

برج ناقوس بزرگ ایوان│ این برج کلیسا که ارتفاع آن به ۸۱ متر می‌رسد داخل مجموعه کرملین مسکو قرار دارد و بزرگ‌ترین برج و سازه این ارگ است که در سال ۱۵۰۸ در میدان کلیسای جامع (متشکل از سه کلیسای جامع ارتودکس روسی) ساخته شد. سال ۱۳۲۹ اولین سنگ بنای این برج ناقوس در این محل نصب شد اما ساخت‌وساز آن حدود دو قرن بعد در سال ۱۵۰۵ آغاز شد و سه سال بعد زیر نظر حکومت تزار واسیلی سوم به اتمام رسید. اما درکمال شگفتی واسیلی سوم دستور داد که روی پی این برج، برج مرتفع‌تری ساخته شود. برج جدید ناقوس در سال ۱۵۰۸ با ارتفاع ۶۰ متر بنا شد. در سال ۱۶۰۰، به‌دستور بوریس گودونوف، برج به ارتفاع امروزی‌اش رسید و تا زمان ساخت کلیسای جامع مسیح منجی در سال ۱۸۸۳ این برج به‌عنوان بلندترین ساختمان مسکوی قدیم شناخته می‌شد.

 

برج اسپاسکایا│ این برج که به‌معنی «برج منجی» است برج اصلی دیوار شرقی کرملین مسکو است و از میدان سرخ چشم‌انداز دارد. معمار ایتالیایی پیه‌ترو آنتونیو سولاری، برج اسپاسکایا را در سال ۱۴۹۱ ساخت. نام اولیه این سازه، فرولوسکایا بود. نام کنونی آن برگرفته از جمله «اسپاس نِروکوتفورنی» به‌معنی «منجی با دست‌ها ساخته نمی‌شود» است. برج اسپاسکایا اولین برج از ۲۰ برج کرملین مسکو است و ارتفاع آن به ۷۱ متر می‌رسد.

 

آرامگاه لنین│ مقبره لنین با الهام از معماری هرم جوزر (هرم پلکانی) در ممفیس مصر و آرامگاه کوروش کبیر در پاسارگاد ایران ساخته شده است. ۲۱ ژانویه ۱۹۲۴ لنین، رهبر انقلابی اتحادجماهیر شوروی درگذشت. باوجود اعتراض برخی رهبران کمونیست، جسد لنین مومیایی شد و به‌مدتی طولانی در مقبره‌اش در میدان سرخ به‌معرض دید عموم گذاشته شد. بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۰ این مومیایی بارها جابه‌جا شد، اما سرانجام به مقبره‌اش بازگشت. سال ۲۰۱۶ علی‌رغم اینکه سال‌ها از فروپاشی شوروی می‌گذشت، دولت ولادیمیر پوتین با هدف حفظ بخشی از تاریخ روسیه اعلام کرد که ۱۳میلیون روبل (۲۰۰هزار دلار) برای نگهداری از جسد مومیایی لنین بودجه اختصاص می‌دهد. پس‌ از ترمیم و مراقبت‌های جدیدی که به‌لطف این اختصاص بودجه انجام شد بازدید عمومی از این مومیایی از سال ۲۰۱۷ از سر گرفته شد.

 

  فدراسیون فوتبال در فروش بلیت جام جهانی میراث فرهنگی را دور زد | رانت فوتبالی برخی دفاتر مسافرتی
  جاذبه‌های گردشگری شهرهای برگزارکننده جام‌جهانی را در «چمدان» ببینید و بخوانید │ چمدان‌ها را برای سفری مهیج ببندید!