چمدان : سال ۱۹۱۲ کشتی آر.ام.اس تایتانیک به صفحه یخی بزرگی برخورد کرد و در آب‌های منجمد اقیانوس اطلس شمالی غرق شد. در اثر این حادثه، بیش‌از هزارو۵۰۰ مسافر جان باختند. بلافاصله پس‌از کشف لاشه این کشتی در سال ۱۹۸۵  شرکت خصوصی آر.ام.اس تایتانیک حق انحصاری محموله و اشیای باقی‌مانده در کشتی غرق‌شده را از آن خود کرد. بسیاری از این محموله که حدود ۵هزارو۵۰۰ شیء از مجسمه‌های کوچک تا کفش‌های قربانیان را شامل می‌شود سال‌ها به‌صورت امانت در بسیاری از نمایشگاه‌های خصوصی و موزه‌ای به معرض دید عموم گذاشته شدند.

اما سال ۲۰۱۶ به‌دلیل ورشکستی شرکت آر.ام.اس این اشیا مصادره شد. اکنون ائتلافی متشکل از موزه‌های بریتانیایی و ایرلند کمپینی مالی را برای بازگرداندن این مجموعه ارزشمند به خانه راه انداخته‌اند.

کونال هاروی، معاون رییس تایتانیک بلفست که موزه‌ای نزدیک به کارخانه کشتی‌سازی سازنده آر.ام.اس تایتانیک است در اطلاعیه اعلام کرد: «ما درحال مبارزه‌ایم که این اشیا را به خانه بیاوریم تا از آنها محافظت و  نگهداری کنیم و برای نمایش در معرض دید مردم جهان قرار دهیم.»

هدف از این کمپین جمع‌آوری ۱۹٫۲میلیون دلار در حمایت از مزایده‌ای برای خریدن این اشیا است. درصورت پیروزی در این مزایده، این موزه‌ها اشیای به‌دست‌آمده را در قالب مجموعه‌های دائمی تقسیم خواهند کرد. این میان موزه تایتانیک بلفست بزرگ‌ترین مجموعه را در اختیار خواهد گرفت و موزه ملی ناوگان دریایی بریتانیا و موزه‌های ملی ایرلند شمالی هم بخش‌های دیگری از این اشیا را نگهداری خواهند کرد.

چندی پیش بنیاد نشنال‌جئوگرافیک اعلام کرد که مبلغ ۵۰۰هزار دلار به این کمپین کمک کرده است.

جیمز کامرون، کارگردان فیلم تایتانیک و کسی که همراه با گروه نشنال‌جئوگرافیک اکسپلورر ۳۲ بار از سایت کشتی تایتانیک بازدید کرده است در خصوص این کمپین می‌گوید: «از لحظه‌ای که ما این فکر را در سال ۲۰۱۷ مطرح کردیم فقط یک رویا به‌نظر می‌رسید. اما با مزایده‌ای که در شرف برگزاری است و بودجه‌ای که اکنون روی میز جمع شده دیگر آن را عجیب نمی‌دانم.»

کشتی آر.ام.اس تایتانیک در ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ در اثر برخورد به صفحه یخی غرق شد و در عمق ۳هزارو۷۸۴ متری آرمید.

آخرین بازمانده این کشتی که در زمان بروز این حادثه فقط ۲ ماه داشت در سال ۲۰۰۹ در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

مکتشف دریایی رابرت بالارد سال ۱۹۸۵ این کشتی را کشف کرد و حدود ۲۰ سال بعد در سال ۲۰۰۴ بار دیگر همراه با دپارتمان اکتشاف اقیانوسی اداره ملی اقیانوسی‌و‌جوی ایالات‌متحده‌آمریکا برای مطالعه روی سرعت تجزیه تایتانیک و تغییرات به‌وجودآمده درمدت دو دهه به آرامستان معروف‌ترین کشتی غرق‌شده جهان بازگشت.

فیلم زیر طی این مطالعه تهیه شده است:

 

  فیلم و تصاویر کشف کشتی ۱۱۳ ساله حامل ۱۳۳ میلیارد دلار طلا│ آرامستان ناو جنگی روس‌ها در آب‌های کره‌جنوبی
  بقایای کشتی «مریخ» سه‌بعدی می‌شوند | تصویر ناو جنگی غرق‌شده قرن شانزدهم
  کشف گورستان کشتی‌های باستانی در اعماق دریای سیاه