چمدان: رئوف حنان مدیر این مجموعه با اعلام این خبر گفت: با توجه به اجرایی شدن عملیات ساماندهی اموال کاخ صاحبقرانیه که با نظارت اداره اموال فرهنگی مجموعه نیاوران در حال انجام است، بیش از یک هزار و ۷۰۰ مدال از اموال فرهنگی این موزه مستندنگاری شد.

 

مدیر مجموعه نیاوران در خصوص اقدامات این پروژه افزود: اقدامات این پروژه شامل تکمیل فرم شناسنامه اموال، عکاسی از مدال ها، برچسب گذاری بر روی اموال، اندازه گیری قطر و وزن هر یک از مدال ها و در نهایت ورود اطلاعات در نرم‌افزار جام (بانک اطلاعات اموال فرهنگی) است.

 

در ادامه پروژه ساماندهی اموال کاخ صاحبقرانیه بیش از یک هزار و ۷۰۰ مدال از ۲ هزار مدالی که مربوط به دوره پهلوی اول است با انجام این طرح مستندنگاری شده است.

 

در فاز بعدی این پروژه، مجموعه نشان‌های موجود در این موزه نیز ساماندهی و مستندنگاری خواهد شد.

 

پنجره های ارسی ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه احیاء شد

 

همچنین در راستای حفظ یکپارچگی و حفاظت از آثار و بناهای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، عملیات احیاء و مرمت پنجره های ارسی ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه انجام است.

 

به گزارش چمدان، عملیات احیاء و مرمت ارسی‌های ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه با نظارت واحد حفاظت و مرمت و دفتر فنی این مجموعه از شهریور ماه سال جاری اجرایی شد و به تازگی به اتمام رسید.

مدیر مجموعه نیاوران در خصوص پروژه حفاظت و مرمت ارسی‌های این کاخ گفت: این پروژه شامل پاکسازی، رنگبری لایه رنگ آسیب دیده، استحکام بخشی، مرمت بخش های آسیب دیده، موزون سازی رنگی، اجرای زیرسازی، پرکردن ترک‌ها و همچنین اجرای طرح حفاظت پیشگیرانه بود.

 

به گزارش چمدان، پنجره‌های ارسی کاخ صاحبقرانیه بر اثر آلودگی حاصل از آلاینده‌ها، آلودگی بیولوژیکی و همچنین عوامل رطوبتی طی سال های گذشته دچار فرسایش و آسیب دیدگی شده بود که با اجرای این طرح، مرمت و احیاء شد.

مرمت لوسترهای کاخ صاحبقرانیه مجموعه نیاوران به پایان رسید

 

رئوف همچنین از اتمام پروژه حفاظت و مرمت لوسترها و دیوارکوب های کاخ صاحبقرانیه خبر داد.

 

او با اعلام این خبر گفت: در راستای حفظ یکپارچگی و حفاظت آثار تاریخی فرهنگی موجود در مجموعه نیاوران، عملیات حفاظت و مرمت لوسترها و دیوارکوب های کاخ صاحبقرانیه با هدف تعمیر ساختاری و ایجاد شرایط محافظتی مناسب برای این آثار پس از طرح در کمیته راهبردی با نظارت واحد حفاظت و مرمت و دفتر فنی این مجموعه از خرداد سال ۱۳۹۶ آغاز شد و در آبان ماه سال جاری به اتمام رسید.

 

رئوف افزود: در این پروژه تعداد ۱۵۷ لوستر و دیوارکوب در برنامه تعمیر، بهسازی و بسته بندی حفاظتی موقت قرار گرفت و با بررسی دقیق این آثار با نظارت واحد حفاظت و مرمت مجموعه، فن شناسی، آسیب شناسی و مستندنگاری لوسترها و دیوارکوب ها انجام شد و پس از ثبت اطلاعات، عملیات اجرایی حفاظت و مرمت این آثار صورت گرفت.

 

مدیر مجموعه نیاوران ادامه داد: مستندنگاری آثار در قبل، حین و بعد از مرمت، پاکسازی، باز نمودن موقت قطعات با رعایت اصول فنی و ایمنی، استحکام بخشی و اصلاح اتصالات فلزی و یراق، تصحیح و تعمیر قطعات در صورت لزوم و همچنین تأمین کسری قطعات و حفاظت پیشگیرانه در اتصالات نمایشی از دیگر اقدامات حفاظتی و مرمتی انجام شده بر روی این لوسترها بود.

 

به گزارش چمدان؛ لوسترها و دیوارکوب های کاخ صاحبقرانیه عمدتاً ساخت کشور فرانسه بوده که در دوره پهلوی در تزئینات داخلی این کاخ استفاده شده است و همزمان با انجام طرح مطالعات مرمتی بنای این کاخ، لوسترها و دیوارکوب های این موزه نیز مرمت، تعمیر و با رعایت اصول حفاظتی بسته بندی موقت شد.