چمدان: دکتر محمد علی فائق تیر ماه ۱۳۰۳ در کوچه حاجی یعقوب واقع در محله تاریخی صیقلان رشت به دنیا آمد. صیقلان از محله‌های اصلی رشت در دوره قاجار بوده است.

او در سال ۱۳۳۴ از دانشگاه تبریز در رشته پزشکی فارغ التحصیل و به عنوان پزشک عمومی به استخدام آموزش و پرورش درآمد. از همان دوران دانشجویی علاقه‌مند به فعالیت‌های اجتماعی و مطبوعاتی داشت و در همین راستا نشریه گیلان ما را در ۲۷ آبان ماه ۱۳۲۸ راه‌اندازی کرد.

فائق در نخستین پنج شنبه هر ماه استادان دانشگاه، پژوهشگران، مورخین و ادیبان گیلان را به سالن بزرگ اجتماعات فصلنامه «گیلان ما» که مزین به تصاویر بزرگان علم و دانش ایران زمین بود به تضارب آراء فرا می‌خواند و اسم آن را انجمن مهرورزان گیل گذاشت.

او پس از شکل‌گیری این انجمن به تاسیس «موسسه فرهنگی مهرورزان گیلان پژوه» با هدف مطالعات گیلان شناسی و جمع آوری و ثبت واژگان و کنایات زبان گیلکی و گردآوری آیین‌ها و باور داشت‌های مردم گیلان  همت گمارد. او فعالیت این موسسه را با مجوز وزارت ارشاد از اواخر سال ۱۳۸۷ آغاز کرد.

کتابخانه شخصی دکتر فائق که از کتابخانه‌های غنی و معتبر از نظر موضوع، محتوا و شمارگان ارزشی بسیار دارد حاصل عمری معرفت اندوزی است و مرجعی شایان توجه محققان است.

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در سال ۱۳۹۴ در مراسمی از دکتر محمدعلی فائق به عنوان یکی از مفاخر گیلان تجلیل و هدف از برگزاری این گرامیداشت را حفظ و صیانت از میراث معنوی گیلان اعلام کرد.

  فیلم | صحبت کردن یک آلمانی به گیلکی را ببینید | زبان گیلکی با بی‌تفاوتی گیلک‌ها به مرگ نزدیک می‌شود
  نخستین دانشسرای رشت ؛ از تحمل چکمه‌ قزاقان روس‌ تا مرگی که نزدیک است | تصاویر آنچه از بنای قاجاری رشت به جای مانده است