چمدان: گم شدن مجسمه‌ها و سرقت آنها در تهران دیگر عادی شده است. سال ۱۳۸۹ را به خاطر بیاورید. مجسمه‌های تهران در مدت کوتاهی به طرز عجیبی گم می‌شدند. مدیران مسئول آن زمان اعلام کردند که تندیس‌ها به سرقت رفته‌اند.

تعداد مجسمه‌های گم شده تهران تا اردیبهشت ۸۹ به ۱۲ مورد رسید که هر یک بین ۷۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن داشتند. هر چند شهردار وقت تهران خواستار پیگیری آن از سوی نیروی انتظامی شد اما در نهایت نتیجه‌ای حاصل نشد.

چندی پیش نیز احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر از گم شدن مجسمه «ملک المتکلمین» در تهران گفت که البته خیلی مرتبط با روزها و سال‌های اخیر نیست و سرقت این مجسمه دست‌کم مربوط به ۲۵ سال پیش است. [ماجرای گم شدن مجسمه «ملک المتکلمین» در تهران]

اغلب این مجسمه‌هایی که در سال‌های اخیر به سرقت رفته‌اند آثاری شاخص از هنرمندان مطرح بوده‌اند ؛ از مجسمه ستارخان و باقرخان تا مجسمه استاد شهریار و ابن سینا … جالب این که به مجسمه گوساله دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران هم رحم نکردند.

حالا در جدیدترین سرقت و گم شدن مجسمه‌ها شهرداری منطقه۲ تهران سرقت سردیس قیصر امین پور شاعر و ادیب معاصر ایران را تأیید کرده است. تندیس قیصر امین پور در بلواری به همین نام در خیابان سعادت آباد نصب شده بود که دیگر اثری از آن نیست.

مسئولان شهرداری منطقه دو، پیگیری حقوقی و اقدامات لازم برای تهیه و نصب سردیس جایگزین توسط سازمان زیباسازی شهر تهران در کمترین زمان ممکن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در این زمینه گفت: مجسمه قیصرامین‌پور از جای خود کنده شده بود چنانکه استراکچر فلزی داخلی مجسمه از خود مجسمه جدا شده بود. چگونگی کندن آن اینکه با پتک انجام شده یا ابزار دیگر قابل فهم نبود ولی با توجه به آنکه مجسمه از استراکچر آن جدا شده، می‌توان گفت مجسمه کنده شده است.

  نسخه بدل‌ِ مجسمه‌های تهران کجاست؟

جدول زیر فهرست برخی مجسمه‌های گم شده تهران را نشان می‎‌دهد:

ردیف

مجسمه

مکان

سازنده

۱

ستارخان

خیابان ستارخان

شهریار ضرابی

 ۲

باقرخان

واقع در خیابان شهرآرا

شهریار ضرابی

 ۳

صنیع خاتم

پارک ملت

حمید شانس

 ۴

زندگی

خانه هنرمندان ایران

فاطمه امدادیان

 ۵

مجسمه خانه هنرمندان

خانه هنرمندان ایران

محمد مددی

 ۶

استاد شهریار

مقابل تئاتر شهر (پارک دانشجو)

علی قهاری

 ۷

شریعتی

دو مجسمه در پارک شریعتی

حمید شانس

 ۸

مادر و فرزند

شهرک غرب

هژبر ابراهیمی

 ۹

ابن سینا

پارک بهجت‌آباد

عذرا عبدالنبی

 ۱۰

گوساله

دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

۱۱

مجسمه برنزی پارک استقلال

پارک استقلال

روح‌الله شمسی‌زاده

 ۱۲

قیصر امین پور

سعادت آباد

 
  سرنوشت عجیب مجسمه شاه عباس در اصفهان | ماجرای دفن مجسمه بعد از پیروزی انقلاب
  بازگشت مجسمه کاوه آهنگر به میدان دروازه شیراز اصفهان پس از ۱۵ سال | مجسمه برنزی شاه عباس همچنان مفقود است