چمدان: آرامستان تاریخی میلان بین سال‌های ۱۸۶۴ تا ۱۸۶۶ در فضایی به وسعت ۲۵۰ هزار مترمربع ساخته شد. درهای این گورستان که در پایتخت منطقه لمباردی ایتالیا است از اول ژانویه ۱۸۶۷ روی مردم باز شد. کارلو فرانچسکو ماچاکینی، معمار ایتالیایی قرن نوزدهم، این آرامستان را مبتنی‌ بر سبک‌های بیزانسی، گوتیک و رمانسک لمباردی ساخت.

این گورستان از دو نوع مقبره تشکیل شده است؛ مقبره‌های کوچک که با مجسمه‌های مذهبی مریم مقدس، عیسی‌مسیح و فرشته‌ها مزین شده‌اند و مقبره‌های بزرگ که مربوط به خاندان معروف شهر هستند.

گزارش اختصاصی چمدان از آرامستان تاریخی میلان ایتالیا-هدا عربشاهی
مجسمه‌های شام آخر مقابل مقبره خاندان کامپاری در گورستان تاریخی میلان│ این گورستان در ۱۸۶۶ بنا شده و به‌دلیل مجسمه‌های زیبایی که روی قبرها و مقبره‌هایش قرار گرفته شهرت جهانی دارد

علاوه‌ بر خانواده‌های مهم، هنرمندان میلانی هم در این آرامستان به خاک سپرده شده‌اند. «جوزپه وردی» آهنگساز شهیر ایتالیایی قرن نوزدهم و «الساندرو مانتزونی» نویسنده، نمایشنامه‌نویس و شاعر شهیر میلانی سده‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی که در ایران به‌ویژه با رمان «نامزدها» معروف است اینجا آرمیده‌اند.

ارزش هنری مجسمه‌ها، مقبره‌ها، قبرها و سایر آثار حاضر در این گورستان به حدی است که آن را تبدیل به موزه محیط باز قرن نوزدهم تبدیل کرده و امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری میلان به‌شمار می‌رود.

گورستان تاریخی بِرِشا، گورستان وِرانو در رم، گورستان تاریخی استالینه‌نو در جِنوا، گورستان تاریخی چِرتوزا در بلونیا و گورستان تاریخی مِسینا از دیگر آرامستان‌های با طراحی مشابه در ایتالیا هستند.