چمدان: حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نوشت: با موافقت هیات وزیران کارخانه سیمان ری به عنوان یکی از مهمترین میراث صنعتی تهران به مدت ۳۰ سال به شهرداری پایتخت واگذار شد.

پیروز حناچی شهردار تهران ۲۸ اسفند سال گذشته از موافقت هیات دولت با واگذاری ۳۰ ساله کارخانه «سیمان ری» به شهرداری تهران خبر داده بود.

حجت نظری عضو شورای تهران امروز نیز در این زمینه گفت: این واگذاری موجب می‌شود همزمان با مرمت و احیای این کارخانه اولین موزه صنعت سیمان کشور در شهرری تاسیس شود. این اقدام سبب افزایش سرانه فضاهای فرهنگی تهران خواهد شد.

به گزارش چمدان، فیلمبرداری صحنه‌های درگیری و تیراندازی داعشی‌ها در سریال پایتخت در کارخانه سیمان ری حاشیه‌های فراوانی ایجاد کرد. میراث فرهنگی‌ها به شدت معترض شدند که این سریال به بنای تاریخی این کارخانه قدیمی صدمه زده است. این اعتراضات با واکنش طراح صحنه سریال «پایتخت ۵» همراه شد و پایتختی‌ها تاکید کردند کوچکترین آسیبی به این کارخانه که ارزش تاریخی دارد، وارد نشده است.

  فیلم | تبدیل کارخانه سیمان شهرری به موزه و مجموعه گردشگری | لوکیشن سریال پایتخت موزه می‌شود
  پیشنهاد حناچی به جهانگیری برای کارخانه ثبت ملی سیمان شهر ری | واکنش معاون اول رئیس جمهور

کارخانه سیمان شهر ری

کارخانه سیمان ری به عنوان نخستین مجموعه تولید سیمان در کشور و خاورمیانه سال ۱۳۱۲ در منطقه مرکزی شهرری گشایش یافت اما با توسعه شهر و لزوم توسعه خدمات شهری و لزوم کاهش آلودگی از سال ۱۳۶۴ تعطیل شد.

قرارگیری کارخانه سیمان در بافت تاریخی و قدیمی شهرری و همجواری با بناهای تاریخی چون تپه باستانی دژ رشکان، برج تاریخی طغرل، باروی تاریخی شهرری، چشمه علی، گورستان تاریخی ابن بابویه و بقعه بی‌بی زبیده، حرم شاه عبدالعظیم و کاروانسراهای عباسی و قاجاری و نیز موقعیت ویژه برای گردشگران و خدمات گردشگری به این مکان جایگاه ارزشمندی بخشیده است.