چمدان: قهوه‌خانه حاج علی درویش در میان هزاران مغازه در راهروهای تو در توی بازار بزرگ تهران قرار دارد. این قهوه‌خانه اگرچه تنها قهوه‌خانه بازار نیست اما بدون شک یکی از قدیمی‌ترین‌هاست. حتی می‌توان از آن به عنوان یکی از کوچکترین قهوه‌خانه‌های جهان نام برد.

صاحب و گرداننده قهوه‌خانه حاج علی درویش، کاظم مبهوتیان است، پیش از او پدرش حاج علی این قهوه‌خانه را می‌گردانده است. حاج علی در سال ۱۳۴۱ این قهوه‌خانه را از صاحب اولش حاج محمد حسن شمشیری خریده و شمشیری این قهوه‌خانه را در حدود سال ۱۲۹۷ شمسی تاسیس کرده بوده است..

در این قهوه‌خانه می‌توانید بهترین و خوش‌طعم‌ترین چای را با بهترین کیفیت میل کنید و از دکوراسیون خاطره‌انگیز آن دیدن کنید.

اگر می‌خواهید با مترو به قهوه‌خانه حاج علی درویش بروید در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید و پس از خروج از ایستگاه با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی به ورودی بازار بزرگ برسید.

خبرگزاری سی ان ان سال گذشته در گزارشی به این قهوه خانه متفاوت و قدیمی پرداخته و از آن به عنوان کوچک‌ترین قهوه خانه دنیا یاد کرده است. ویدئوی CNN از این قهوه‌خانه را در زیر ببینید.

  اولین قهوه خانه‌های ایران ؛ موسیقی‌ و هنرهایی که در آنها رواج داشت | تغییر عجیب سازهای سفره‌خانه‌ای؛ گیتار جای نقالی را گرفت!
  تصاویر قدیمی‌ترین قهوه‌خانه اصفهان ؛ اینجا گردشگران سوار بر ماشین زمان می‌شوند | «خسته خانه» طعم تاریخ می‌دهد