چمدان: روزنامه هند تودی نوشت: قطار سریع‌السیر چین معروف به «قطار گلوله» تنها با فشردن یک دکمه توانایی حرکت و هدایت قطار در مسیرهای مختلف را دارد.

انتظار می‌رود که قطارهای پر سرعت بدون راننده به زودی جایگزین قطارهای معمولی در کشور چین شوند.

به نوشته روزنامه علوم و فناوری دیلی، این قطار در طرح‌های اولیه قرار است در مسیر ریلی پکن – جانگجیاکو مورد استفاده قرار بگیرد.

آزمایش اولیه قطارهای گلوله در سال گذشته توسط شرکت ریلی چین (CRC) در مسیر ریلی پکن- شن‌یانگ در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت.

قطارهای پر سرعت با فناوری هدایت خودکار در ابتدا در خطوط بین راهی در رودخانه مروارید در منطقه دلتا مورد استفاده قرار می‌گرفت که حداکثر سرعت آنان در حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت بود اما این نوع از قطارهای گلوله با مدرن شدن فناوری توانایی حرکت با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت را دارند.

قطار - قطار سریع السیر

به گفته کارشناسان حمل و نقل، انتظار می‌رود که در آینده نه چندان دور قطارهای خود هدایت شونده جایگزین قطارهای راننده محور در چین شوند که این امر در دراز مدت باعث بهبود ایمنی می‌شود.

در بسیاری از شهرهای مهم چین اکنون از قطارهای استفاده می‌شود که سرعتی معادل ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دارد.

  جدول و فیلم سریع‌ترین قطارهای جهان | سرعت سریعترین قطار دنیا را حدس بزنید
  قطار جدید برای بچه‌های کوه آلپ│ فیلمی از سریع‌ترین قطار کوهنورد گردشگری اروپا

بر اساس گزارش ایرنا، قطار شانگهای-مگلو از کشور چین سریع‌ترین قطار جهان نام دارد، رکورد ثبت شده از این قطار سرعتی بالغ بر ۵۰۱ کیلومتر در ساعت است.

طولانی‌ترین خط قطار پرسرعت جهان نیز در چین راه اندازی شده است، این قطار با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند و مسیر ۲ هزار و ۲۹۸ کیلومتری بین پکن و گوانگژو در جنوب این کشور فقط طی هشت ساعت طی می‌شود.