چمدان: دبیرستان متوسطه اول شهید حلبیان که لوکیشن اصلی سریال خاطره‌انگیز قصه‌های مجید بود سال گذشته به دستور اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان به علت فرسودگی تعطیل شد و امسال مرگ تدریجی را پیش روی خود می‌بیند.

آموزشگاه شهید حلبیان یا مدرسه اتحاد سابق که در کوچه یخچال در نزدیکی میدان تاریخی نقش جهان و محدوده آموزش و پرورش ناحیه ۴ اصفهان قرار دارد همچون مدارس دیگری که در سراسر جهان بـه وسیله موسسه خیریه «آلیانس» فرانسه شکل می‌گرفت، در دوران پهلوی اول در اصفهان ساخته شد.

مدرسه «اتحاد» در سال ۱۳۳۰ با نام «اتحاد» بوسیله موسسه خیریه آلیانس فرانسه احداث شد. در آن زمان شخص ثروتمندی به نام »خذوره» تمام ثروتش را برای ساخت مدارسی به نام اتحاد در سراسر دنیا به موسسه‌ آلیانس اهدا می‌کند و به این شکل، یکی از همین مدارس خیریه، در محله‌ «جوباره» ساخته شد که تا زمان انقلاب، تنها کلیمیان ساکن اصفهان از این مدرسه استفاده می‌کردند. به تدریج و با مهاجرت تدریجی کلیمیان به خارج از کشور، از تعداد دانش‌آموزان این مدرسه کاسته شد تا اینکه آلیانس با تعیین شرایطی مشخص، مدرسه را در اختیار آموزش و پرورش وقت قرار داد.

مدرسه اتحاد که به ثبت ملی رسیده، در اختیار انجمن کلیمیان است. این مدرسه به مدرسه شهید حلبیان معروف است، حلبیان دانش آموزی بود که در این مدرسه درس خواند و برای دفاع از وطن در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.

دبیرستان شهید حلبیان لوکیشن اصلی سریال قصه‌های مجید که به کارگردانی کیومرث پوراحمد در اوایل دهه ۷۰ در گروه کودک و نوجوان شبکه یک تولید شد این روزها حال و روز خوشی ندارد. با وجود اینکه مدیریت شهری اصفهان بارها وعده مرمت این بنا را داده است و انتظار می‌رفت با همکاری میراث فرهنگی این بنا مرمت و مورد استفاده قرار گیرد اما ویدئویی از آن منتشر شده که گویای مرگ تدریجی آن است. این ویدئو را در زیر ببینید: