چمدان : گوگل امروز، ۲۰ آوریل ۲۰۱۸ به‌ مناسبت چهارصدوچهل‌وهشتمین سالروز چاپ اولین اطلس جغرافیایی امروزی جهان در ۲۰ آوریل ۱۵۷۰ به‌دست آبراهام اورتلز (اورتلیوس) لوگوی خودش را به دودلی انیمیشنی اختصاص داده است.

این اثر که Theatrum Orbis Terrarum یا «تئاتر جهان» نام دارد به‌عنوان اولین اطلس جغرافیایی امروزی یکی از مهم‌ترین آثار مکتوب در میراث جهانی شناخته می‌شود و به‌همین‌علت سالگرد انتشار این کتاب در بلژیک به دستمایه دودل‌ (لوگوهای مناسبی گوگل) تبدیل شده است.

اطلس تئاتر جهان، محتوی مجموعه‌ای از برگه‌های نقشه‌ای متحدالشکلی هستند که با نوشته‌ها و توضیحاتی آمیخته شده‌اند و کتابی را ساخته‌اند که با حک‌شدن روی صفحه‌های مسی چاپ شده‌اند. اطلس اورتلز به‌عنوان نماد و چکیده علم نقشه‌کشی قرن شانزدهم معرفی می‌شود.

این اطلس درواقع محتوی هیچ‌یک از نقشه‌هایی که به‌دست خود اورتلز کشیده باشند نیست بلکه از نقشه‌هایی تشکیل شده که دیگر استادان آنها کشیده‌اند و اورتلز با ذکر منبع از آنها در گردآوری این کتاب استفاده کرده است.

نقشه‌ جهان از اطلس «تئاتر جهان» به محدوه جغرافیایی ایران با نام Persia و نام دریای خزر که به‌صورت «دریای باکو» از نام‌های قدیمی این دریا توجه کنید

برای مثال، اولائوس ماگنوس نقشه دیواری اروپا (مربوط به ۱۵۵۴) و نقشه مرکاتور از حوزه اسکاندیناوی (مربوط به ۱۵۳۹) را برای این کتاب کشیده و با الهام از نقشه گاستالدی، نقشه‌ای از‌ آسیا را که در ۱۵۶۷ کشیده بود اصلاح کرده است.

در کتابشناسی در بخش کاتالوگ آئوکتوریوم علاوه‌بر ۳۳ استاد نقشه‌کشی که از آنها به‌عنوان افرادی که در کتاب «تئاتر جهان» کار کرده‌اند نام برده شده است، نام ۸۷ نقشه‌کش دیگرِ قرن شانزدهم که اورتلز آنها را می‌شناخت هم آمده است.

این فهرست در هر تجدیدچاپ لاتین طولانی‌تر می‌شد تاجایی‌که در سال ۱۶۰۱ نام ۱۸۳ استاد نقشه‌کشی در کتابشناسی درج شد.

گردآوری اورتلز شامل مجموعه‌ای از بهترین نقشه‌هایی جغرافیایی است که تا آن‌زمان در جهان کشیده شده بود.

آبراهام اورتلز یا اورتلیوس در ۱۴ آوریل ۱۵۲۷ به دنیا آمد و در ۲۸ ژوئن ۱۵۹۸ درگذشت. این نقشه‌کش و جغرافیدان فلاندرزی به‌عنوان یکی از بنیانگذاران مکتب ترسیم نقشه هلندی معرفی و با انتشار اطلس «تئاتر جهان» یکی از بنیانگذاران این مکتب در عصر طلایی نقشه‌کشی هلندی (۱۵۷۰ تا ۱۶۷۰ میلادی) شناخته می‌شود

پس‌از انتشار چاپ اول Theatrum Orbis Terrarum، اورتلز به‌طور مرتب این اطلس جغرافیایی را بازنگری می‌کرد و آن را گسترش می‌داد. به‌طوری‌که تا زمان مرگش در ۱۵۹۸ فرمت‌های مختلفی از این کتاب ارزشمند منتشر شد و ۷۰ نقشه و ۸۷ مرجع چاپ اول در ۱۵۷۰، در چاپ ۳۱ در سال ۱۶۱۲ به ۱۶۷ نقشه و ۱۸۳ مرجع رسیده بود.

کتابخانه دولتی نیوولز جنوبی نسخه آنلاینی از کتاب چاپ ۱۵۷۳ این اطلس را که شامل ۷۰ صفحه است در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.

آبراهام اورتلز یا اورتلیوس در ۱۴ آوریل ۱۵۲۷ به دنیا آمد و در ۲۸ ژوئن ۱۵۹۸ درگذشت. این نقشه‌کش و جغرافیدان فلاندرزی به‌عنوان یکی از بنیانگذاران مکتب ترسیم نقشه هلندی معرفی و با انتشار اطلس «تئاتر جهان» یکی از بنیانگذاران این مکتب در عصر طلایی نقشه‌کشی هلندی (۱۵۷۰ تا ۱۶۷۰ میلادی) شناخته می‌شود.

فلاندرز یکی از سه منطقه بلژیک است که مردم آن به زبان فلاندرزی یا هلندی بلژیکی سخن می‌گویند.