چمدان :  سفر به کشورهای بدون ویزا و کشورهایی که ویزای فرودگاهی صادر می‌کنند یکی از چالش‌های اخیر اختصاص ارز مسافرتی بود. در کنار نبودن نام برخی کشورها در لیست بانک مرکزی و ایجاد مشکل برای مسافران، برخی از مسافران کشورهایی که ارز ۵۰۰ یورویی برای آنها تعیین شده با سوء استفاده از کشورهای بدون ویزا به دنبال دریافت ۱۰۰۰ یورو ارز مسافرتی بودند.

برخی با ثبت بلیت به مقصد کشورهایی که ویزا نیاز ندارد و در  لیست دریافت ۱۰۰۰ یورو ارز مسافرتی هستند به دنبال دریافت ارز بیشتر و سفر به کشورهایی مانند ترکیه بودند که مقدار ارز مسافرتی تعیین شده برای آن ۵۰۰ یورو است.

بانک مرکزی با بخشنامه تازه خود راه برای هرگونه سوء استفاده از کشورهای بدون ویزا بست. براساس اعلام بانک مرکزی در مورد مسافرینی که مقصد آنها کشورهایی است که نیاز به اخذ ویزا ندارند لازم است بانک عامل در هنگام تحویل ارز به مسافر در باجه فرودگاه، نسبت به تطبیق کارت پرواز مربوطه با کشور مقصد اعلامی از سوی مسافر اقدام کند.

با این بخشنامه امکان ثبت بلیت و دریافت ۱۰۰۰ یورو و سفر به کشورهایی که در لیست ۵۰۰ یورویی هستند وجود ندارد و شعب بانک در فرودگاه، مقصد اعلامی مسافران را با کارت پرواز آنها تطبیق می‌دهند.

براساس اعلام بانک مرکز برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها به مبلغ ۱.۰۰۰ یورو یا معادل آن‌ به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه، پرداخت ارز مورد اشاره امکان‌پذیر خواهد بود.

ارز مسافرتی از شعب بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان قابل دریافت است.

  جزئیات جدید از ارز مسافرتی و «فن آی‌دی» تماشاگران جام جهانی فوتبال روسیه | جزئیات دریافت ارز مسافرتی برای کشورهای بدون ویزا
  افزایش ارز مسافرتی برای مسافران جام جهانی | ۵۰۰ یورو افزایش برای حمایت از تیم ملی