چمدان: احمد زحمتکش رئیس هیان کوهنوردی خراسان رضوی درباره بخشنامه الزام زنان متاهل به کسب اجازه از همسر برای کوهنوردی گفت: دیروز که با مدیرکل ورزش استان خراسان صحبت کردیم نظر آنها هم همانند نظر ما بود که این بخشنامه توصیه‌ای است. ما همه جور بخشنامه خبری، توصیه‌ای، دستوری، هماهنگی و … داریم. این هم بخشنامه توصیه‌ای بوده که ما مواد قانونی را یادآوری کردیم و خواستیم که از هرگونه شائبه‌ای در باشگاه‌های رسمی پرهیز شود.

وی که در گفت‌وگوی روز سه‌شنبه اش با ایسنا هم‌چنان بر ضرورت رعایت بخشنامه مذکور تاکید داشت، این بار در پاسخ به این سوال که شما از واژه الزام در این بخشنامه استفاده کرده بودید آیا هم‌چنان این بخشنامه را الزامی می‌دانید، گفت: در آن بخشنامه سایر توصیه‌ها سر جای خودش است اما مدیرکل ورزش خراسان رضوی در مورد موضوع الزامی بودن یا نبودن به صراحت گفت که ارائه رضایتنامه برای ورزشی مثل کوهنوردی ضرورت ندارد. الان حجت بر ما هم تمام است! ما که کاسه داغ‌تر از آش نیستیم.

  زنان متاهل برای شرکت در تورهای طبیعت‌گردی خراسان رضوی نیاز به اجازه‌ همسر ندارند

زحمتکش ادامه داد: ما توصیه‌هایی در جهت اقدامات پیشگیرانه داشتیم که حالا ممکن است به راه‌های دیگر توصیه شوند، حالا این‌ها باید به جایی دعوت شوند. بالاخره باید یک تلاش همگانی بکنیم که مقداری از این ناهنجاری‌هایی که رو به گسترش هم هست کمتر شود. الان مدیر کل ورزش استان خراسان رضوی تشخیص داده و بیانیه صادر کرده و ما هم به واسطه شخصیت و وجاهت قانونی که او دارد و مرجع عالی در سطح استان برای هیات‌ها و زیر مجموعه هستند حرفشان برای ما حجت است.

بخشنامه‌ای از سوی هیات کوهنوردی خراسان رضوی رسانه‌ای شد که در بند ۲ بخشنامه‌ آمده بود در جهت رعایت ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، برای صیانت از بنیان و اساس خانواده‌ها، اجازه همسر برای شرکت خانم‌های متاهل و اجازه ولی قهری برای خانم‌های مجرد و نوجوانان تا سن ۲۰ سال برای حضور در برنامه‌های کوهنوردی الزامی است.

  اجازه همسر برای طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی زنان متاهل مشهد الزامی شد؛ دختران مجرد هم باید اجازه پدر را بگیرند