چمدان :  ماه گرفتگی یکی از  دیدنی‌های شب است که برای تماشای آن می‌توان به کویر سفر کرد. امشب همزمان با طولانی‌ترین ماه گرفتی قرن بیست و یکم تورهای بسیاری به مقاصد کویری برای رصد این پدیده نجومی برگزار شده است.

اما اگر شما از آن دسته افراد هستید که فرصت سفر ندارید یا تازه از وقوع این ماه گرفتگی مطلع شدید، هنوز وقت دارید تا این پدیده خاص نجومی را متفاوت تماشا کنید. با توجه به وقوع یک ماه گرفتگی کامل این پدیده در سراسر ایران بدون نیاز به ابزار خاصی قابل رویت است و فقط باید امیدوار باشید، امشب آسمان شهرتان ابری نباشد.

با این وجود تماشای ماه گرفتگی امشب در نقاط کم نورتر بسیار لذت بخش است. اگر ساکن شهر بزرگی مانند تهران هستید که شب‌ها آلودگی نوری فراوانی دارند امشب را کمی از شهر خارج شود و به یک نقطه کم نور و تاریک پناه ببرید. هر چند لازم به ذکر است به دلیلی موقیعت نجومی آسمان ایران امشب ماه بزرگ و روشنی را رویت می‌کنید.

تهران نیز امشب میزبان چند رویداد برای تماشای این ماه گرفتگی است. اگر به دنبال موقعیتی خاص برای امشب هستید، برج میلاد میزبان آسمان دوستان است تا در کنار هم این پدیده خاص نجومی را تماشا کنند.

 

در شهرهای دیگر نیز برنامه‌های رصد جمعی ماه گرفتگی برپاست.

برنامه رصد ماه گرفتگی در بندرعباس

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در کرمان

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در اهواز

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در شیراز

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در خرمشهر

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در آبادان

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در زنجان

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در مراغه

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در اصفهان

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در قم

 

برنامه رصد ماه گرفتگی در اسفراین

 

همچنین چندین رصدخانه و محل دیگر در شهرهای مختلف برنامه‌هایی برای تماشای ماه گرفتگی امشب در نظر گرفته‌اند.