چمدان : بنا بر گزارش روز دوشنبه القدس العربی، آمارهای رسمی مربوط به شمار گردشگران سعودی به ترکیه در سالهای اخیر، از افزایش قابل  ملاحظه ان ها حکایت دارد، به طوری که می توان شاهد حضور انبوه شهروندان سعودی در خیابان های استانبول، و سایر مناطق ترکیه بود.

ایرنا نوشت: القدس العربی افزود: در ماه های اخیر همزمان با افزایش اختلافات آنکارا و ریاض، طرف های سعودی با راه اندازی کمپین های گسترده ای از گردشگران سعودی خواستند تعطیلات خود را در ترکیه نگذارنند زیرا این امر به تعبیر آنها ،به مثابه حمایت از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دشمن عربستان است.

به عقیده القدس العربی، هدف طرف های سعودی از راه اندازی این کمپین تخریب وجهه ترکیه از طریق هشدار در مورد قتل و حمله به گردشگران ،گرانی قیمت ها، ابراز تنفر ترک ها از گردشگران سعودی، سرقت، انفجار ودیگر روش های ایجاد رعب و وحشت است.

این روزنامه افزود: اما این کمپین نتیجه بر عکس داد و شمار گردشگران سعودی به ترکیه نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش قابل ملاحظه ای نشان داد که حاکی از شکست در متقاعد ساختن سعودی ها به عدم سفر به ترکیه برای گردشگری و خرید ملک است.

بر اساس بیانیه های وزارت فرهنگ وگردشگری ترکیه شمار گردشگران سعودی به این کشور در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۶۵۰ هزار نفر است در حالی که در سال ۲۰۱۶ این رقم ۵۳۰ هزار نفر ، در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر و در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳۴۱ هزار تن بوده است. این در حالی است که شمار گردشگران سعودی به ترکیه در سال ۲۰۰۸ متجاوز از ۲۰ هزار نفر نبوده است.

علی رغم اینکه موسم گردشگری امسال تازه آغاز شده و آمار آن هنوز مشخص نیست اما آمار پنج ماهه اول سال جاری حاکی است شمار گردشگران سعودی به ترکیه طی این مدت بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر می باشد و پس از عراقی ها مقام دوم گردشگران عرب را به ترکیه دارند .

سعودی ها علاوه بر گردشگری اقدام به خرید املاک زیادی در ترکیه کرده اند به طوری که بیشتر ساکنان مجتمع های مسکونی استانبول را سعودی ها تشکیل می دهند و برخی دیگر از آنها نیز اقدام به خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری ویا خالی گذاشتن آن برای استفاده چند روز در سال کرده اند.

صدها سعودی مالک خانه های مستقل ، ویلاهای شیک در مناطق ساحل دریای سیاه، دریاچه سابنجا، بولو و دیگر مناطق گردشگری ترکیه هستند. سعودی ها دومین گروه خارجی های عرب دارای املاک ومستغلات در ترکیه به شمار می روند.

محمد حبیب سولوک، رئیس کمیسیون گردشگری، حمل و نقل و خدمات عمومی مجلس ترکیه اعلام کرد که طی سالهای اخیر علاقه مندی گردشگران عرب به ترکیه رو به افزایش است.