چمدان: ارائه غذا برای گروه‌های ویژه همانند گیاهخواران، کودکان و …، در زمره خدمات ویژه شرکت‌های هواپیمایی قرار می‌گیرد. درخواست غذای ویژه برای همه مسافران پروازهای بلند مدت و همچنین مسافران کلاس پروازی بیزینس (کلاب اروپا*) در پروازهای کوتاه امکانپذیر است.

غذای کودکان در اصطلاح شرکت‌های هواپیمایی (child meal)  با نام اختصاری CHML  و غذای نوزادان (baby meal) با نام اختصاری BBML شناخته می‌شود.

قطر ایرویز

شرکت هواپیمایی قطر با اطلاق نام ” مسافران جوان” به کودکان، با تمرکز ویژه روی مقوله خانواده و اهمیت سفرهای خانوادگی، در راستای آسایش و سرگرمی آنها، باشگاه “اوریکس” را برای آنها راه‌اندازی کرده است. علاوه بر نوزادان تا ۲ سال که بسته غذایی ویژه و از پیش آماده شده دارند، برای کودکان نیز غذایی جداگانه شامل پنکیک، پاستا، مرغ سوخاری یا فیله ماهی، چیپس، شیرینی، میوه و … سرو می‌شود. این غذاها جدای از جوایز عروسکی قطرایرویز برای مسافران جوانش است؛ عروسک‌هایی به نام‌های اوری، اورا، کامیل، فائز و فرح.

ترکیش ایرلاینز

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز برای نوزادان غذاهایی همانند میوه، سبزیجات، پوره گوشت و دسر تدارک می‌بیند و برای کودکان هویج رنده شده، پنیر، بیسکوئیت کراکرز، فینگر فود، میوه تازه و آبمیوه ارائه می‌کند.

 

شرکت هواپیمایی امارات

این شرکت هواپیمایی برای نوزادان کمتر از ۲ سال غذای نوزاد سبزیجات، گوشت و غذای نرم شده آماده می‌کند و برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال غذاهایی شامل مرغ، ماهی، پاستا، سبزیجات، شکلات،  چیپس، بیسکوئیت کراکر، شیر و محصولات لبنی و همچنین میوه و آبمیوه ارائه می‌شود.

 

 

* کلاب یوروپ (Club Europe) کلاس تجاری ویژه ای است که در برخی شرکت‌های هواپیمایی امکانات خاصی را در برمی‌گیرد مثلا ممکن است فضا و امکانات بیشتری را برای استراحت به مسافران بدهد یا اینکه حتما صندلی‌های کنار پنجره را به آنها اختصاص می‌دهد.