چمدان: «جشن رسیدن به سن» که در زبان ژاپنی «سیجین‌شیکی» گفته می‌شود روز تعطیلی است که همه‌ ساله در دومین دوشنبه ماه ژانویه برگزار می‌شود.

در ژاپن افراد از ۲۰ سالگی به‌ عنوان بزرگسال شناخته می‌شود و این جشن برای رسیدن جوانان به سن ۲۰ سالگی است.

هر چند این جشن آیینی‌سنتی دست‌کم از قرن هشتم میلادی و از سال ۷۱۴ برگزار می‌شود اما از سال ۱۹۴۸ به‌عنوان تعطیلی رسمی برای ۱۵ ژانویه در تقویم وارد شد.

در سال ۲۰۰۰ به‌ دلیل تصویب «قانون دوشنبه‌های شاد» در ژاپن، این تعطیلی به دومین دوشنبه ژانویه موکول شد.

از دیگر جشن‌های ژاپنی که دوشنبه‌ها برگزار می‌شود می‌توان به «روز احترام به سالمندان» که سومین دوشنبه‌ سپتامبر و «روز سلامت و ورزش» که دومین دوشنبه ماه اکتبر و «روز دریا» که سومین دوشنبه ماه جولای برگزار می‌شود اشاره کرد.

در گذشته‌ها این مراسم ویژه شاهزاده یا شاهدخت جوانی بود که با رسیدن به سن ۲۰ سالگی کیمونوی بزرگسالان را می‌پوشید و موهایش را به‌سبک بزرگسالان می‌آراست.

نرخ پایین تولد در دهه‌های اخیر سبب شده که درصد جمعیت جوان این کشور به‌ شدت کاهش یابد به‌ طوری‌ که برای مثال در سال ۲۰۱۲ جشن ۲۰ ساله‌ها با حضور ۱٫۲۲ میلیون جوان برگزار شد که این رقم کمتر از نصف ۲٫۷۶ میلیون جوانی بود که در جشن ۲۰ سالگی سال ۱۹۷۶ شرکت کرده بودند.

در این جشن، جوانان کیمونوها و صندل‌های سنتی ژاپنی می‌پوشند و در خیابان قدم می‌زنند.

  روستای ترسناکی که عروسک‌ها جای مردمانش را گرفتند│ ماجرای تلخ زن ۶۵ ساله و بحران جعمیت ژاپن
  ویتنام؛ تئاتر عروسکی روی آب│ سنتی با قدمت هزار سال که به‌لطف گردشگری زنده ماند
  کشور ۸۰۰ هزار نفری که ۲۵۰ هزار گردشگر دارد | ما در «تولید ناخالص ملی» مانده‌ایم؛ بوتانی‌ها «شادی ناخالص ملی» تولید می‌کنند