چمدان: محمت نوری ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با بیان اینکه ترکیه در حوزه گردشگری غذا از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است، گفت: میزان درآمد کشورمان از فروش اتاق و غذا به گردشگران تا پایان سال جاری به ترتیب به ۱۰ و ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه شهرهای غازی‌آنتپ و حتای در بخش گردشگری غذا از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» به فهرست «شهرهای خلاق» این سازمان اضافه شده‌اند، اظهار داشت: حوزه خورد و خوراک گردشگران به طور جدی در افزایش میزان درآمد گردشگری تاثیر داشته است.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با ابراز اینکه میزان درآمد کشور از فروش غذا به گردشگران باید با میزان فروش اتاق به آن‌ها معادل باشد، گفت: غذاهای هر منطقه ترکیه، طعم و عطر متفاوت خود را دارند و ما باید آن را به توریست‌ها معرفی کنیم.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، بیش از ۸۸ درصد گردشگران در جهان، آشنایی با سبک‌های مختلف آشپزی و خوردن غذاهای سنتی کشورهای مختلف را از مهم‌ترین فاکتورهای سفر می‌دانند. سازمان گردشگری جهانی وابسته به سازمان ملل هم پیش از این اعلام کرده بود ۳۰ درصد درآمد کل گردشگری جهان وابسته به صنایع غذایی است.

  طرز تهیه «کونفه» ؛ دسر ترکی با پنیر | کنافه را در کدام کشورها بخوریم؟
  فیلم | طرز تهیه شیرینی کونفه ؛ دسر خوشمزه ترکی با پنیر را ببینید
  ۱۰ دلیل برای سفر به استانبول؛ در تاریخ قدم بزنید | سفر به دو قاره با یک بلیت! | کاشف مکان‌های تاریخی شوید