چمدان : پارک ملی طاق‌ها با مساحت بیش از ۳۱هزار هکتار در فاصله ۶ کیلومتری شمال مواب در ایالت یوتا قرار دارد. این منطقه به‌دلیل داشتن بیش‌از ۲هزار طاق ماسه‌سنگی طبیعی از ۱۲ نوامبر ۱۹۷۱ به پارک ملی تبدیل شده است. اما علاوه‌بر این طاق‌ها در این سرزمین که بالای رودخانه کلرادو است، صخره‌هایی هم در اشکال مناره‌ای و مخروطی سر به آسمان کشیده‌اند. حدود ۳۰۰ میلیون سال قبل، دریاهای داخلی آمریکای شمالی، حوضه‌های آبریز وسیعی را پوشش می‌دادند که این حوضه‌ها بعدها این منطقه را ساختند.

بیشتر سازندهای طبیعی پارک ملی طاق‌ها از ماسه‌سنگ‌های قرمز نرمی که ۱۵۰ میلیون سال قبل رسوب کرده‌اند ساخته شده‌اند. بعدها، آب‌های زیرزمینی شروع کردند به حل‌کردن رسوبات نمکی زیرین این ماسه‌ها. به‌این‌ترتیب، گنبدهای ماسه‌سنگی روی آنها فرو ریختند و صخره‌های عمودی درمعرض باد قرار گرفتند و این‌گونه مجسمه‌های تماشایی صخره‌ای را به‌وجود آوردند. همه ساله بیش‌از ۷۰۰هزار بازدیدکننده از این زیستگاه بیابانی شکننده بازدید می‌کنند.

در ایران هم صخره‌های فرسایشی بسیاری که اشکالی منحصربه‌فرد را ساخته‌اند وجود دارند که از آن‌جمله می‌توان به دره ستاره‌ها و تنگه چاه‌کوه در جزیره قشم و دره مجسمه‌ها در جزیره هرمز اشاره کرد.

  تصویر قدیمی و جذاب از گردشگران پارک ملی یلو-استون│ افرادی که در اثر غذا دادن به خرس می‌میرند