چمدان : این عکس را یوری کادوبنوف، عکاس خبرگزاری فرانسه از داخل یکی از قطارهای متروی مسکو گرفته است. به‌مناسبت جشن‌های سال جدید میلادی، متروی مسکو داخل قطارهایش را این‌گونه آذین‌ بسته است. متروی مسکو در شمار قدیمی‌ترین متروهای دنیا ازجمله متروی لندن (افتتاح در سال ۱۸۶۳، به‌عنوان اولین و قدیمی‌ترین قطار زیرزمینی جهان)، متروی شهر نیویورک (افتتاح در سال ۱۹۰۴) و متروی توکیو (افتتاح در سال ۱۹۲۷) قرار دارد.

این مترو در سال ۱۹۳۵ با ۱۳ ایستگاه در مسیری به‌طول ۱۱ کیلومتر راه‌اندازی شد و امروز شامل ۲۰۷ ایستگاه در مسیری به‌طول ۳۴۹٫۴ کیلومتر است و رتبه هفتمین متروی طولانی جهان را در اختیار دارد.

تزیین متروی این شهر علاوه‌بر شهروندان برای گردشگران هم جالب‌توجه است. به‌ویژه که مسکو یکی از شهرهای پربازدید جهان است و فقط در سال ۲۰۱۶ میزبان ۱۷٫۵ گردشگر بود و به‌همین‌علت زیرساخت‌های هتل در این شهر همچنان به توسعه خودشان ادامه می‌دهند. به‌طوری‌که درحال‌حاضر ۸۷۰ هتل شامل ۲۷ هتل پنج ستاره، ۷۴ هتل چهار ستاره، ۱۸۴ هتل سه ستاره، ۴۰ هتل یک ستاره، ۴۴۷ هتل بدون ستاره و ۲۳۰ مهمانپذیر درمجموع ۵۸هزارو۱۰۰ اتاق عرضه می‌کنند.