چمدان: استان زنجان در شمال غرب کشور قرار دارد و از طرف شمال به استان اردبیل، از شمال شرق به استان گیلان، از شرق به استان قزوین، از جنوب به استان همدان، از غرب به استان کردستان و آذربایجان غربی و از شمال غرب به استان آذربایجان شرقی می‌رسد.

شهرستان سلطانیه

سلطانیه در ۴۳ کیلومتری شهرستان زنجان، مرکز استان زنجان قرار دارد و به دلیل رونق در زمان ایلخانان، آثار تاریخی چشمگیری در آن باقی مانده، مهمترین اثر تاریخی این شهرستان و حتی کل استان زنجان گنبد سلطانیه است، گنبد سلطانیه عریض‌ترین گنبد آجری جهان و سومین گنبد مرتفع جهان، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

ارگ سلطنتی سلطانیه، مجموعه تاریخی چلبی اوغلی، بقعه ملاحسن کاشی، معبد تاریخی داش کسن یا معبد اژدها و … از جمله مهم‌ترین آثار تاریخی شهرستان سلطانیه هستند.

ساختمان سلطانیه روی یک نقشه هشت ضلعی بنا شده‌ است. بر هر وجه در داخل، یک ایوان قرار گرفته که در طبقه همکف به شکل هشت ایوان مشخص است و در بالا دارای یک طبقه دیگر است که به فضای داخلی اشراف دارد | در کتیبه‌های این بنا احادیث مختلفی نوشته شده و مقرنس کاری زیبایی نیز در آن دیده‌ می‌شود
ارگ سلطنتی یا کهن دژ در وسط شهر سلطانیه قرار دارد
مجموعه چلپی اوغلی در ۵۰۰ متری گنبد سلطانیه آرامگاه و خانقاهی متعلق به قرن ۸ هجری است
معبد داش کسن مرکب از ایوان‌ها، نقوش برجسته و محوطه‌های باستانی است | نقش حجاری شده اژدها یکی از ویژگی‌های شگفت انگیز این محوطه تاریخی است

شهرستان زنجان

زنجان مرکز استان زنجان در شمال غرب کشور از جمله شهرهای سردسیر ایران است. مسجد جامع زنجان، بنای رختشویخانه، بازار زنجان، عمارت ذوالفقاری، بنای توفیقی، کاروانسرای سنگی، پل حاج میربهاالدین، پل سردار و … برخی جاذبه‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آیند.

مسجد جامع زنجان ؛ ​بزرگترین و زیباترین مسجد شهر در بافت بازار قدیم (بازار بالا) در راسته قیصریه قرار گرفته است
آب انبار رختشویخانه در محله عباسقلی خان و فضایی معروف به بابا جامال چو قوری قرار دارد

شهرستان ابهر

شهرستان ابهر یکی دیگر از مناطق تاریخی استان زنجان به حساب می‌آید. روستای قروه، آرامگاه پیر احمد زهرنوش، بقعه حضرت امامزاده یعقوب در صائین‌قلعه ابهر، آرامگاه حضرت شاهزاده زیدالکبیر (ع)، روستای گردشگری درسجین، چشمه علی بلاغی و … جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند.

آرامگاه حضرت شاهزاده زیدالکبیر (ع) در شهر ابهر بنایی متعلق به قرن نهم هجری دارد

راه‌های دسترسی

به دو شهر خرمدره و زنجان در استان زنجان می‌توان با قطار سفر کرد. همچنین شهرستان زنجان دارای فرودگاه مسافربری است.

اقامتگاه

استان زنجان ۱۰ هتل،  ۳ هتل آپارتمان، ۱۳ مهمانپذیر، ۱۲ خانه مسافر، بیش از ۶۰ اقامتگاه بومگردی و یک اقامتگاه سنتی دارد.