چمدان : اشکان مختاری سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به وقوع دو زمین‌لرزه نسبتاً شدید در صبح امروز افزود: بعد از وقوع زمین‌لرزه بلافاصله بررسی خسارات احتمالی واردشده به آثار و بناهای تاریخی در نقاط مختلف استان هرمزگان از جمله منطقه رویدر کانون زمین‌لرزه، آغاز شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد خوشبختانه آثار و بناهای تاریخی آسیبی ندیده‌اند.

او افزود:  مهم‌ترین بنای تاریخی استان هرمزگان در منطقه رویدر، خانه قاضی است که بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده، آسیبی به این خانه تاریخی و سایر آثار و بناها در این منطقه نرسیده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: درعین‌حال، یگان ‌حفاظت میراث‌فرهنگی این استان در حالت آماده‌باش قرار دارد.

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعات ۰۹:۳۴:۴۶ و ۰۹:۳۷:۰۲ امروز یکشنبه، ۳۱ تیرماه این دو زمین‌لرزه را ثبت کردند.

مختصات زمین‌لرزه ۴٫۷ ریشتری که در عمق ۲۲ کیلومتری زمین رخ داده، ۲۷٫۵۱ درجه عرض شمالی و ۵۴٫۹۳ درجه طول شرقی ثبت شده است.این زمین‌لرزه در ۴۸ کیلومتری رویدر هرمزگان، ۶۲ کیلومتری لار و ۶۲ کیلومتری درز در استان فارس رخ داده است.

مختصات زمین‌لرزه ۵٫۷ ریشتری نیز که در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داده، ۲۷٫۶۲ درجه عرض شمالی و ۵۴٫۹۶ درجه طول شرقی ثبت شده است که این زمین‌لرزه در ۴۸ کیلومتری رویدر، ۵۳ کیلومتری درز و ۵۷ کیلومتری مزایجان در استان فارس رخ داده است.