چمدان : سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برپایه تمام منابعی که به‌ صورت مجازی از بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری کرده است در روزهای اخیر نتایج گزارش «بارومتر گردشگری جهانی ۲۰۱۸» را منتشر کرد.

برپایه این گزارش، چین در سال ۲۰۱۷ برای سفرهای خارجی بیشترین هزینه را کرده که این رقم برابر با ۲۵۸ میلیارد دلار است. سه کشور دیگر عضو گروه «اقتصادهای بریک» (شامل چهار کشور برزیل، روسیه، هند و چین) در سال ۲۰۱۷ با افزایش پایدار در صرف هزینه برای سفرهای بین‌المللی مواجه بوده‌اند به‌ طوری‌که فدراسیون روسیه با ۱۳ درصد رشد بعد از چند سال تنزل رتبه، سال گذشته ۳۱ میلیارد دلار آمریکا برای سفرهای خارجی خرج کرد و با سه رتبه رشد نسبت به سال ۲۰۱۶ بار دیگر به فهرست «۱۰ کشور برتر در صرف هزینه سفرهای خارجی» وارد شد و در رتبه هشتم قرار گرفت.

برزیل با ۲۰ درصد رشد و ۱۹ میلیارد دلار هزینه، با هشت پله صعود به رتبه شانزدهم رسید. هند هم با ۹ درصد رشد و صرف هزینه ۱۸ میلیارد دلار با چهار پله صعود در سکوی هفدهم ایستاد.

اقتصادهای توسعه‌یافته هم در سال ۲۰۱۷ به رشدشان در صرف‌کردن بیشتر هزینه برای سفرهای خارجی ادامه دادند. در فهرست کشورهای پیشرفته، ایالات‌متحده با ۹ درصد رتبه اول را از آن خود کرد و در سطح جهانی بعد از چین در رتبه دوم ایستاد.

مسافران آمریکایی در سال ۲۰۱۷ با ۱۲ میلیارد دلار هزینه بیشتر نسبت به سال ۲۰۱۶ برای گردشگری بین‌المللی، خرج‌کردن این کشور را برای سفرهای خارجی به رقم ۱۳۵ میلیارد دلار رساندند.

آلمان با ۵۴ میلیارد دلار آمریکا و ۳ درصد رشد نسبت به سال قبل در سکوی سوم، انگلستان با ۶۳ میلیارد دلار و ۳ درصد رشد نسبت به سال قبل در رتبه چهارم و فرانسه با ۴۱ میلیارد دلار و یک درصد رشد در جایگاه پنجم فهرست «۱۰ کشور برتر در صرف هزینه سفرهای خارجی» ایستاد.

همچنین استرالیا با ۷ درصد رشد در رتبه ششم و کانادا با ۹ درصد در رتبه هفتم قرار گرفت. کره جنوبی هم با رشد ۹ درصدی در رتبه نهم و ایتالیا با افزایش ۶ درصدی در سکوی دهم این فهرست جای گرفت.

پنج رتبه اول کشورهایی که برای سفرهای خارجی بیشترین هزینه را کرده‌اند

 

وضعیت گردشگران ورودی

نتیجه حاصل از رشد گردشگری خارج از کشورها به افزایش ۷ درصدی گردشگری ورودی در سال ۲۰۱۷ انجامید. به‌طوری‌که در این سال در مجموع یک‌ میلیارد و ۳۲۳ میلیون گردشگر بین‌المللی ورودی در جهان سفر کردند و درآمد حاصل از ورود آنها به کشورهای مختلف برابر با هزار و ۲۲۵ میلیارد دلار شد.

براساس گزارش بارومتر گردشگری سال ۲۰۱۸، بالاترین ورودی در سال ۲۰۱۷ برای قاره اروپا بوده است که با صعود ۷ درصدی در این سال مواجه شد. بر این‌مبنا ۶۷۱ میلیون گردشگر در این‌ سال به اروپا وارد شدند و ۴۵۰ میلیارد دلار درآمد تولید کردند.

آسیا و اقیانوسیه با ۳۲۴ میلیون گردشگر ورودی ۳۷۱ میلیارد دلار درآمد به‌دست آوردند و ۲۰۷ میلیون گردشگر بین‌المللی به قاره‌های آمریکای شمالی و جنوبی وارد شدند که درآمد حاصل از این ورود ۳۱۳ میلیارد دلار بود.

سهم آفریقا از گردشگران ورودی در سال ۲۰۱۷ برابر با ۶۳ میلیون نفر بود که ۳۳ میلیارد دلار درآمد نصیب این قاره کرد.

همچنین با وجود شرایط بی‌ثبات بعضی از کشورهای خاورمیانه، این منطقه در سال ۲۰۱۷ میزبان ۵۸ میلیون گردشگر بین‌المللی بود که ۵۸ میلیارد دلار در خاورمیانه خرج کردند.

تعداد ورودی‌ها و درآمدزایی ناشی از آن در قاره‌های مختلف

 

سهم ایران از گردشگری جهانی

سیاست‌های کشورهایی چون چین و روسیه به‌وضوح از تلاش این کشورها برای افزایش خروجی حکایت می‌کند زیرا خروجی بیشتر به ورودی بیشتر منجر خواهد شد. تمام کشورهایی که در رتبه‌های بالای فهرست سفرهای خارجی ایستاده‌اند بیشترین درآمد را از گردشگران ورودی هم به‌دست آورده‌اند

نتایج پژوهش دیگری که ازسوی «اطلس جهانی داده‌ها» (WDA) منتشر شده نشان می‌دهد سهمی که حوزه سفر و گردشگری ایران به تولید ناخالص ملی کشورمان اعطا کرده برابر با ۷٫۳ درصد از کل تولید ناخالص ملی (جی‌دی‌پی) و معادل ۳۰٫۷ میلیارد دلار بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۶ برابر ۶٫۹ درصد به ارزش مالی ۲۹٫۴میلیارد دلار بود.

به‌دلیل رشد سهم کمک گردشگری و سفر در تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۷، جی‌دی‌پی ایران در این سال ۸٫۸ درصد رشد نشان داد.

همچنین در این‌سال، سهم سفر و گردشگری در رشد اشتغال در ایران برابر با ۷٫۳ درصد معادل یک‌میلیون و ۵۷۷هزار و ۶۰۰ نفر بود.

آخرین گزارشی که درخصوص گردشگران خروجی ایران منتشر شده مربوط به دوره زمانی مارس ۲۰۱۶ تا مارس ۲۰۱۷ (سال ۱۳۹۵) است که نشان می‌دهد در این دوره زمانی، فقط ۹٫۰۱ میلیون ایرانی به مقصدهای خارجی رفته‌اند که از این‌تعداد ۴٫۵ میلیون نفر مسافران زیارتی بوده‌اند.

همچنین، تعداد گردشگران ورودی به ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با ۴٫۹۴ میلیون نفر بود که این رقم نسبت به ۶۹۳ هزار گردشگر در سال ۱۹۹۶، درمدت ۲۰ سال ۴ میلیون‌ و ۲۴۷ هزار نفر افزایش تعداد ورودی‌ها را نشان می‌دهد.

اگر ۴ میلیون‌ و ۵۰۰ هزار مسافر زیارتی در سال ۲۰۱۶ را از تعداد کلی مسافران خروجی کم کنیم، به رقم واقعی گردشگران ایرانی سفرهای خارجی در این‌سال می‌رسیم که برابر با ۴ میلیون‌ و ۶۰۰ هزار نفر است. بنابراین با نگاهی واقع‌بینانه، تعداد گردشگران ورودی به کشور حتی بیشتر از تعداد گردشگران خروجی بوده است به‌این‌ترتیب، برخلاف اظهارات ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران، سفرهای خارجی در ایران بیش از حد معمول نیست. در پاسخ به این گفته رئیس بانک مرکزی باید گفت که هرچه سفر خارجی ایرانی‌ها بیشتر باشد حاصل آن ضمن ترویج و معرفی ایران به سایر ملل زمینه افزایش ورودی گردشگران خارجی به ایران را هم فراهم می‌کند.

انجام سفرهای خارجی از جنبه‌های مختلفی فوایدی را به کشورها عرضه می‌کند. نخست آنکه بازدید از سرزمین‌های جدید می‌تواند به تبادل فرهنگ‌ها و معرفی کشور مبدا به مردم این مقصدهای گردشگری منجر شود. نتیجه این رفتار، در نوع خودش با این مزیت‌ها همراه است؛ ازیک‌سو، هزینه این معرفی دهان‌به‌دهان به‌مراتب کمتر از هزینه‌های کلان تبلیغاتی است و از سوی‌دیگر، میزان اثربخشی آن بیشتر است. برای مثال، بسیاری از گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند از دوستان ایرانی خودشان درباره نقاط تاریخی کشورمان شنیده‌اند و مشتاق بازدید از بناهای تاریخی‌فرهنگی‌مان شده‌اند.

تعداد گردشگران ورودی به ایران حتی بیشتر از تعداد گردشگران خروجی بوده است به‌این‌ترتیب، برخلاف اظهارات ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران، سفرهای خارجی در ایران بیش از حد معمول نیست. در پاسخ به این گفته رئیس بانک مرکزی باید گفت که هرچه سفر خارجی ایرانی‌ها بیشتر باشد حاصل آن ضمن ترویج و معرفی ایران به سایر ملل زمینه افزایش ورودی گردشگران خارجی به ایران را هم فراهم می‌کند

باوجود تمام این فواید که به‌خصوص مردم ایران در سال ۲۰۱۷ تاحدودی از آنها بهره‌مند شدند، سیاست‌های اخیر دولت در ایجاد محدودیت‌های خرید و فروش ارزی (هم برای مسافران خروجی هم برای گردشگران بین‌المللی ورودی) و بالا بردن تعرفه عوارض خروج بی‌شک سبب خواهد شد که نتایج هرچند اندک اما امیدبخشی که سال ۲۰۱۷ در حوزه گردشگری ایران به‌دست آمد با کاهشی قابل‌توجه مواجه و با ‌نوعی عقب‌گرد همراه شود.

این‌درحالی‌است که سیاست‌های کشورهایی چون چین و روسیه به‌وضوح از تلاش این کشورها برای افزایش خروجی حکایت می‌کند زیرا خروجی بیشتر به ورودی بیشتر منجر خواهد شد. کمااینکه براساس گزارش بارومتر گردشگری جهانی ۲۰۱۸، تمام کشورهایی که در رتبه‌های بالای فهرست سفرهای خارجی ایستاده‌اند در قاره‌های اروپا و آسیا و اقیانوسیه قرار دارند که این دو قاره علاوه‌بر رقم بالای خروجی، بیشترین درآمد را از گردشگران ورودی هم به‌دست آورده‌اند.

  رده‌بندی پذیراترین شهرهای جهان برای گردشگران | شهری با ممنوعیت آدامس برترین شد
  جدول امن‌ترین شهرهای دنیا ؛ جایگاه تهران را ببینید | وضعیت بد مقصد گردشگری محبوب ایرانی‌ها
  بهترین کشورها برای زندگی معرفی شدند ؛ فرانسوی‌ها در صدر│ جایگاه ایران در دنیا را ببینید | افت کیفیت زندگی و آزادی سفر در ایران در سال ۹۶
  رئیس بانک مرکزی: مسافرت خارجی در ایران بیش از حد معمول است؛ باید متعادل شود | مسافران ارز مازاد را از کجا تهیه کنند؟
  واکنش تند به اظهارات رئیس بانک مرکزی | سفر ۳ میلیون نفر در کشور ۸۵ میلیونی به خارج کشور زیاد است؟ | بهانه‌گیری نکنید؛ بهتر است در تمام دفاتر مسافرتی را ببندید