چمدان: دریاچه آمادئوس در ۵۰ کیلومتری صخره ماسه‌سنگی آیرز معروف به اولورو و در مجاورت دریاچه کوچک‌تری به نام «دریاچه نیل» قرار دارد.

هر دو دریاچه آمادئوس و نیل در حوضه آبی آمادئوس قرار دارند و با رسوباتی که بیش‌از ۵۰۰ میلیون سال قبل از کوه‌های نزدیک شسته شده‌اند و همراه جریان‌های سیلابی پایین آمده‌اند احاطه شده‌اند.

به‌دلیل خشکسالی‌های طولانی، این دریاچه‌ها فقط در دوره باران‌های شدید آبگیری می‌کنند و برای بیشتر فصل‌های سال، دریاچه آمادئوس خشک می‌ماند و با لایه ستبری از نمک سفید درخشان پوشیده می‌شود. چند جزیره کوچک ماسه‌ای سرخ وسط آمادئوس به‌مقدار چند سانتمیتر از سطح دریاچه بالاتر آمده‌اند. گیاهانی که در این جزایر ماسه‌ای ریشه دوانده‌اند دوام بسیار بالایی دارند و قادرند دربرابر نمک، گرما و خشکسالی مقاومت کنند.

دریاچه آمادئوس حدود ۱۸۰ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض دارد و بزرگ‌ترین دریاچه نمک در سرزمین شمالی استرالیا است. از سوی دیگر این دریاچه محتوی ۶۰۰ میلیون نمک است اما به‌دلیل دوری راه، تاکنون کسی از آن برداشت نکرده است.

ارنست گایلز در برنامه‌ای اکتشافی که سال ۱۸۷۲ انجام داد این دریاچه را کشف کرد و در بزرگداشت شاه‌آمادئوس، پادشاه اسپانیا نام آن را «دریاچه آمادئوس» نامید.