چمدان : موزه درنتس که به‌‌دست نماینده پادشاه هلند در ۲۸ نوامبر ۱۸۵۴ در شهر آسن مرکز استان درنته در شمال‌‌شرقی این کشور تاسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های هلند شناخته می‌شود.

علاوه‌بر بیش‌از ۹۰هزار شیء تاریخی و ماقبل تاریخی که به‌صورت دائمی در این موزه نگهداری می‌شوند نمایشگاه‌های دوره‌ای بسیاری هم در آن برگزار می‌شود که از آن‌جمله می‌توان به نمایشگاه Go China اشاره کرد که از ۲ فوریه تا ۳۱ آگوست ۲۰۰۸ میزبان ۳۵۳هزار بازدیدکننده بود و رکورد موفق‌ترین نمایشگاه در شمال هلند را به‌دست آورد.

نمایشگاه «طلا از گرجستان، اسطوره زرین‌پشم» هم از ۶ مارس تا ۱۵ آگوست ۲۰۱۰ با نگاهی به هدایای تدفین عصر برونز، عصر آهن و عصر رمی در گرجستان با همکاری موزه ملی تفلیس برگزار شد.

در پاییز ۲۰۱۱ هم موزه درنتس نمایشگاهی درباره سلسله تانگ معروف به عصر طلایی چین برگزار کرد.

نمایشگاهی درباره مرد مومیایی یخی آلپ ایتالیا معروف به اوتزی هم از دیگر برنامه‌های این موزه بود که با همکاری موزه بولتزانوی ایتالیا اجرا شد.

«لیائوی بزرگ» درباره آثار به‌جامانده از امپراتوری بزرگ لیائو که بین سال‌های ۹۰۷ تا ۱۱۲۵ میلادی بر مغولستان، بخش‌هایی از قزاقستان و شمال چین حکومت کرد نمایشگاه دیگری بود که بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در این موزه برگزار شد.

«رویای آمریکایی- رئالیسم آمریکایی از ۱۹۴۵ تا ۲۰۱۷» هم نام نمایشگاهی بود که از ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷ تا ۲۷ می ۲۰۱۸ با معرفی آثاری از نقاشان معروف قرن بیستم آمریکا ازجمله ادوارد هوپر، اندی وارول، اندرو ویس، آلیس نیل، استون رابرتس و چاک کلوس در موزه درنتس برگزار شد.

«تخم‌مرغ‌های گرانبها از امپراتوری تزار» هم نمایشگاهی بود که سال ۲۰۱۴ در این موزه مجموعه‌ای از آثار به‌جامانده از دوره امپراتوری کبیر روسیه تزاری را به معرض دید عموم گذاشت.

نمایشگاه «پرتره‌های کابل» هم نمایشگاهی از آثار عکاسی مارتین رومرس بود که این عکاس در سال ۲۰۰۲ از سربازان هلندی در افغانستان گرفته است. این نمایشگاه از ۲۸ مارس تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ در این موزه برگزار شد.

اشیای معروف موزه درنتس

موزه درنتس میزبان دائمی مجموعه‌ با ارزشی از مومیایی‌های باتلاقی طبیعی است که از آن‌جمله می‌توان به دختر یِدی اشاره کرد؛ این مومیایی باتلاقی که سال ۱۸۹۷ در باتلاق‌های اطراف روستای یدی در استان درنته کشف شد جسد مومیایی طبیعی متعلق به دختری حدودا ۱۶ ساله است که احتمالا بین سال‌های ۵۴ پیش‌ازمیلاد تا ۱۲۸ میلادی مرده است.

مردان ویردینگ، مرد اکسلوئرموند و مرد اِمر-ارشیدِنوین هم مومیایی‌های باتلاقی دیگری هستند که همگی در استان درنته کشف شده‌اند و امروزه در موزه درنتس نگهداری می‌شوند.

اما علاوه‌بر اشیای باستان‌شناختی، این موزه از آثار مهمی از هنر معاصر هلند که بین سال‌هالی ۱۸۸۰ تا ۱۹۳۵ خلق شده‌اند هم میزبانی می‌کند که از میان این آثار می‌توان به تابلوی نقاشی «قایق زغال‌سنگ با دو پیکره» اشاره کرد که ونسان ون‌گوگ، نقاش پرآوازه هلندی آن را در سال ۱۸۸۳ خلق کرده است.

به‌طورکلی می‌توان گفت که باستان‌شناسی و هنر معاصر که علاقه‌مندان بسیاری دارند از مهم‌ترین محورهای این موزه به‌شمار می‌‌روند و به‌همین‌علت هرچند موزه درنتس به‌دلیل دور بودن از پایتخت هلند در شمار ۲۰ موزه برتر این کشور در رده‌بندی تریپ‌ادوایزر قرار ندارد اما امتیاز آن از نظر کاربران این وبگاه گردشگری  ۴٫۵ از ۵ است.

  موزه سیلکبرگ در خانه‌ اربابی قرن هجدهم | «مرد تالوند» و «زن الینگ» ؛ شگفتی موهای بافته شده
تابلوی نقاشی «قایق زغال‌سنگ با دو پیکره» اشاره که ونسان ون‌گوگ، نقاش پرآوازه هلندی آن را در سال ۱۸۸۳ خلق کرده است
مردان ویردینگ، دو مومیایی طبیعی باتلاقی

 

دختر یدی؛ این مومیایی باتلاقی که سال ۱۸۹۷ در باتلاق‌های اطراف روستای یدی در استان درنته کشف شد جسد مومیایی طبیعی متعلق به دختری حدودا ۱۶ ساله است که احتمالا بین سال‌های ۵۴ پیش‌ازمیلاد تا ۱۲۸ میلادی مرده است

شهر آسن

آسن مرکز استان درنته، شهری با حدود ۶۷هزار نفر جمعیت در شمال‌شرقی هلند است که از سال ۱۸۰۹ به‌عنوان شهر شناخته می‌شود. اما باوجوداین جمعیت اندک، موزه درنتس سالانه میزبان بیش‌از ۲۰۰هزار نفر بازدیدکننده است.

استان درنته با جمعیت ۴۹۲هزار نفر در فضایی به وسعت ۲هزارو۶۸۳ کیلومترمربع گسترده شده است. درنته که از سال ۱۷۹۶ به‌عنوان استان به‌رسمیت شناخته می‌شود از ۱۵۰هزار سال قبل سکونتگاه انسان بوده و تا عصر برونز یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق هلند امروزی بوده و به‌همین‌علت امروزه، آثار باستانی بسیاری در کاوش‌های این منطقه به‌دست آمده است.

نمایشگاه ایران

نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن» با همکاری موزه ملی ایران و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ۱۷ ژوئن تا ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ در موزه درنتس شهر آسن برگزار می‌شود. در وبگاه این موزه در توصیف این نمایشگاه آمده است: «ایران؛ مهد تمدن ازطریق تاریخ فرهنگی ایران در دوره‌ای طولانی از سال ۷۰۰۰ پیش‌ازمیلاد تا ۱۷۰۰ میلادی شما را به سفر می‌برد؛ از آغاز، توسعه اولیه کشاورزی- تا تمدن ایلامی‌ها، امپراتور پارس و دوره اسلامی.

موزه درنتس شاهکارهایی از تمام این دوره‌ها را از موزه ملی ایران در تهران به امانت گرفته است. این جواهرات به‌مدتی طولانی از چشم جهان غرب پنهان بوده‌اند. بسیاری از آنها تا پیش‌ازاین هرگز در هلند به نمایش‌ در نیامده بودند و هرگز خارج از ایران به معرض دید نگذاشته شده بودند.»

کتاب نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن» در فروشگاه این موزه با قیمت ۲۴٫۹۵ یورو به فروش می‌رسد.

  آغاز به‌کار نمایشگاه گنجینه موزه لوور پاریس در تهران│ تصاویر و روایتی از تولد معروف‌ترین موزه فرانسه در موزه ملی ایران
  فیلم | نمایش آثار ایرانی دوره قاجار در موزه لوور
  آثار موزه ملی ایران به موزه درنتز در هلند رسید