چمدان: آمار ورودی گردشگران خارجی به ژاپن در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار از ۳۰ میلیون نفر عبور کرد و به بیش از ۳۱ میلیون گردشگر رسید. دولت ژاپن در نظر دارد این رقم را به ۴۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ برساند تا درآمدهای حاصل از گردشگری در این کشور به دو برابر سال ۲۰۱۸ برسد. جمعیت کشور ژاپن ۱۲۶٬۸۵۴٬۷۴۵ نفر است.

درآمد ژاپن از محل هزینه گردشگران در سال ۲۰۱۸ به ۴۲ میلیارد دلار رسید که این رقم بیش از درآمد ژاپن از ارزش صادرات نیمه هادی‌ها و سایر قطعات الکترونیکی است.

کاهش مقررات صدور روادید، کاهش نرخ بلیت هواپیما برای سفر به ژاپن، افزایش شمار کشتی‌های مسافربری ژاپن و بازگشت مالیات خرید به گردشگران از جمله دلایل افزایش ورود گردشگر به این کشور است. بیشترین گردشگران خارجی در ژاپن در حال حاضر از کشورهای آسیای شرقی به ویژه کره جنوبی و چین هستند.

وزیر گردشگری ژاپن پیشتر اعلام کرده بود شمار سالانه گردشگران این کشور فقط در مدت پنج سال سه برابر شده است اما هنوز با چشم انداز ۴۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۰ که توکیو میزبان المپیک و پارالمپیک است فاصله زیادی دارد.

  سفر به کل ژاپن را با اقامت در هتلی در توکیو تجربه کنید | هتلی که فرهنگ سرزمین آفتاب تابان را معرفی می‌کند
  شهر آشپزی توکیو│ رستوران‌های ژاپنی کجا خرید می‌کنند؟ | خیابانی که مقصد گردشگری شد
  تصویر متن عذرخواهی هتل ۵ ستاره ژاپنی به دلیل قطع یک دقیقه‌ای اینترنت | دکوراسیون این هتل ژاپنی را ببینید
  جزئیات قانون جدید مهاجرت در ژاپن | ۵ سال اقامت برای صاحبان ۱۴ مهارت فنی

شمار گردشگران ورودی و خروجی چین

سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون شهروند چینی به عنوان گردشگر به خارج از کشور می‌روند و بیشتر از ۸۵ میلیون توریست سالانه به این کشور سفر می‌کنند. این در حالی است که جمعیت چین بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر است.

سونگ رونگ هوا دبیرکل پیشین کمیسیون همکاری‌های دیپلماتیک چین نیز در اجلاس بین المللی ترویج فرهنگ گردشگری در پکن گفت: چین به عنوان کشوری که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از شهروندانش به خارج از کشور سفر می‌کنند در حوزه گردشگری سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی انجام داده است.

به گزارش چمدان، سالانه بین ۱۱۲ تا ۱۱۵ هزار ایرانی به چین سفر می‌کنند و در مقابل حدود ۱۰۰ هزار چینی به ایران می‌آیند.

  آفریقایی‌ها هم به فکر جذب توریست از چین افتاده‌اند | چرا چینی‌ها کمتر به ایران می‌آیند؟
  ترکیه به دنبال یک میلیون گردشگر چینی در سال | گردشگران خارجی در ترکیه هزار دلاری می‌شوند | ایران بازار جدید گرشگری شد