چمدان : به‌اعتقاد بسیاری دوره گالری‌های هنری که در آنها نقاشی‌هایی روی دیوارهای سفید به نمایش گذاشته می‌شوند به سر رسیده است و دنیای هنر باهدف جذب مخاطبان عصر فناوری‌های نوین و برای بقا به نوآوری‌های همگام با این عصر نیاز دارد. یکی از این نوآوری‌ها موزه‌ای است که به‌عنوان اولین موزه دیجیتال جهان از ۲۱ ژوئن در شهر توکیو افتتاح می‌شود.

ژاپنی‌ها که در نیم‌قرن اخیر نشان داده‌اند نمونه‌ای موفق در تعامل میان سنت و مدرنیته هستند این‌بار سراغ ترکیب هنر و دیجتال رفته‌اند.

این ساختار جدید که «موزه هنرهای دیجیتال ساختمان موری: تیم‌لب بدون مرز» نام دارد قرار است میزبان نسل جدیدی از نمایشگاه‌های هنرهای دیجیتالی تعاملی و غوطه‌وری در نور با کمک متخصصان فناوری‌ دیجیتال باشد.

این موزه در مساحتی به‌وسعت ۱۰هزار مترمربع پذیرای ۵۰ کار هنری است که در پنج فضای مختلف به نمایش گذاشته می‌شوند. این آثار هنری در مجموع با ۵۲۰ ررایانه و ۴۷۰ پروژکتور های‌تک اجرا می‌شوند.

پشت این فکر، توشیوکی اینوکو قرار دارد. اینوکو که سال ۲۰۰۱ همراه با همکلاسی‌هایش در دانشگاه توکیو آزمایشگاه دیجیتال «تیم‌لب» را تاسیس کرد تاکنون با حدود ۵۰۰ نیروی انسانی تعداد بی‌شماری نمایشگاه در نقاط مختلف جهان برگزار کرده است و اکنون اولین موزه یکپارچه این سبک کار را راه‌اندازی می‌کند.

در یکی از نمایشگاه‌هایی که تیم‌لب در سال ۲۰۱۵ در ژاپن برگزار کرد درمدت ۱۳۰ روز نزدیک به ۵۰۰ هزار بازدیدکننده از آن دیدن کردند.