چمدان: بایگانی میراث فرهنگی آلمانی که بارباراستولن نام دارد نزدیک روستای اوبرید نزدیک فرایبورگ قرار دارد. این غار درواقع تونلی است که سال ۱۹۰۳ برای انتقال مواد از معادن به ایستگاه راه‌آهن ساخته شد. اما بعد از ۷۰۰ حفاری در این تونل، کار متوقف شد و این غار دست‌ساز متروکه ماند. در دهه ۷۰ میلادی مسئولان میراث‌فرهنگی آلمان پیشنهاد دادند که از این تونل برای بایگانی آثار و اسناد تاریخی استفاده شود.

این بایگانی که شامل میکروفیلم‌هایی از اسناد و تصاویر فرهنگی است در عمق ۴۰۰ متری از سنگ‌های گرانیت و سنگ گنیس درون مخازنی نگهداری می‌شوند که می‌توانند ۵۰۰ سال دربرابر هر نوع از بلایای طبیعی از زلزله تا برخورد شهاب‌سنگ و حملات هسته‌ای احتمالی جان سالم به در ببرند.

بایگانی زیرزمینی بارباراستولن یکی از پنج محوطه از این دست است که تحت «کنوانسیون لاهه برای حفاظت از اموال فرهنگی در وقوع درگیری‌های مسلحانه» ساخته شده است. نیاز به حفاظت از اموال فرهنگی پس‌از اینکه طی حنگ جهانی دوم مقادیر بالایی از آثار هنری و کتاب‌های خطی به‌دست نیروهای نازی از بین رفت احساس شد. نکته جالب‌توجه این است که آلمان یکی از ۱۳۰ کشوری است که کنوانسیون لاهه را در سال ۱۹۵۴ امضا کرد.

تهدید بمباران هسته‌ای درطول جنگ سرد سبب شد که آلمان تصمیم گرفت آثار فرهنگی‌اش را بایگانی کند و به‌این‌ترتیب، از این تونل برای ساختن این آرشیو زیرزمینی استفاده کرد.

بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۴ این تونل به‌تدریج برای میزبانی از آثار آماده شد و اولین بشکه‌های میکروفیلم‌ها در سال ۱۹۷۵ به آنجا رسید. عمر مفید میکروفیلم اگر در وضعیت دمایی خوبی قرار بگیرد بین ۵۰۰ تا هزارو۵۰۰ سال است. به‌همین‌علت، دمای این تونل به‌طور ثابت در دمای ۱۰ درجه و رطوبت ۳۵ درصد نگه داشته می‌شود.

بیش‌از ۴۴هزار کیلومتر میکروفیلم محتوی بیش‌از یک‌میلیارد عکس و یک‌میلیارد سند تاریخی است که داخل ۲هزار بشکه درون بایگانی زیرزمینی بارباراستولن نگهداری می‌شوند.

تاریخ قدیمی‌ترین سند به قرن ششم میلادی باز می‌گردد. از دیگر اسناد مهم این بایگانی می‌توان به گواهی تاجگذاری اتوی یکم (اولین امپراتور آلمانی امپراتوری مقدس رم) مربوط به سال ۹۳۶، پیمان وستفالی که پس از پایان جنگ‌های ۳۰ ساله مذهبی در اروپا در سال ۱۶۴۸ به امضا رسید، طرح ساختمان کلیسای جامع کلن، گواهی ملاثات آدولف هیتلر به‌عنوان صدراعظم آلمان، دست‌نوشته‌های گوته، شیلر، کافکا و قوانین اجتماعی بیسمارک در قرن نوزدهم ازجمله آثار این بایگانی هستند.

  حفاظت از میراث‌فرهنگی اروپا در جنگ‌جهانی دوم │معدن متروکه‌ای که آثار ون‌گوگ، داوینچی و رامبراند را مخفی کرد │ چرچیل جلوی نازی‌های شکارچی هنر ایستاد
  حفاظت از بناهای تاریخی ونیز در جنگ جهانی اول│ تصاویر سنگربندی میراث فرهنگی