چمدان : ارامگاه شاه عبدالعظیم حسنی (ع) بخشی از زندگی مردم تهران و ری بود تا آنجا که در صورتی که اهالی این دو منطقه اگر به زیارت مکه یا عتبات عالیات و مشهد می رفتند در بازگشت حتماً زیارت این حرم را در نخستین فرصت ممکن بر خود واجب می دانستند. جالب است بدانیم ماشین دودی مشهور، نخستین خط راه آهن ایران یعنی تهران وشهر ری را به هم متصل می کرد. نقطه آغاز این خط نزدیک خیابان دروازه خراسان (میدان قیام و پارک کوثر فعلی) و نقطه پایانی جلوی در شاه عبدالعظیم در شهر ری بود. در شروع کار ماشین دودی مردم کنجکاو تهران برای آشنایی با پدیده جدیدی که به شهرشان آمده بود دسته دسته به محل گارماشین که درواقع ایستگاه ماشین دودی بود می‌رفتند؛ ولی هیچ‌کس جرئت و تمایل سوار شدن بر آن را نداشت. تا اینکه ناصر الدین شاه برای اولین بار با گروه زیادی از مقامات مملکتی با ماشین دودی به شهرری مسافرت کرد و همین مسئله باعث تشویق مردم به استفاده از ماشین دودی شد.

بازار شاه عبدالعظیم با قدمتی مربوط به دوره صفویه که در مسیر جاده ابریشم هم قرار داشت با ادویه و پارچه ها و داروهای سنتی و کالاهای تجاری و کباب و بستنی معروف آن هم جای خود را داشت.

نقل است درگذشته،تهرانی های در شب یا روز جمعه به زیارت عبدالعظیم می رفتند و بخاطر نزدیکی راه همان روز دوباره به تهران برمی گشتند.با این حال اهالی شهر ری که کاملا مطمئن بودند که زایر تهرانی حتما به تهران برمی گردد او را دعوت به ماندن می کردند و به «حضرت شاه عبداعظیم» قسم می دادند که شب را نزد آنان به سر ببرد. مهمان هم به خوبی می دانست این دعوت تعارفی بیش نیست از این رو تعارف شاه عبدالعظیمی به یک ضرب المثل تبدیل شد.

بازار شاه عبدالعظیم

منبـع : آلبوم خانه کاخ گلستان عکّاس : آقای ابوالقاسم بن محمّدتقی نوری تاریخ : ۱۲۸۴ هـ. ش مکان :نمایی از ضلع غربی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) ،صحن آیت الله کاشانی (صحن ناصری سابق). بخشی از یکی از گلدسته ها و گنبد حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(علیه السّلام) ، ایوان ناصری
صحن آیت الله کاشانی (ناصری سابق) در سال ۱۳۲۶

یکی از قدیمی ترین تصاویر از حرم شاه عبدالعظیم

عکس هوایی از حرم شاه‌عبدالعظیم گنبد سمت چپ امامزاده طاهر/گنبد سمت راست شاه‌عبدالعظیم محل استقرار دوربین، پشت به میدان شهرری است
نمایی از ورودی حرم و مسجد جامع، عکاس عبدالله قاجار، سال ۱۲۵۲

 

عکّاس : آقای واهان ترپانچیان تاریخ : حدود ۱۳۲۳ هـ . ش مکان : نمایی از ضلع شمالی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام).از چپ به راست:گنبد حرم حضرت امامزاده طاهر بن زین العابدین(علیه السّلام)،گلدسته ها وگنبد حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) ،مأذنه های مسجد جامع حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام

حرم امامزاده طاهر در حرم شاه‌عبدالعظیم
حرم شاه‌عبدالعظیم سال ١٣٢٣ باغ توتی ( که به اشتباه امروز باغ طوطی تلفظ می‌شود)

نمای جنوبی حرم شاه‌عبدالعظیم سال ١٣٣٢ محل استقرار عکاس: محله نفر آباد فعلی

 

منبـع : آلبوم خانه کاخ گلستان عکّاس : آقای عبدالله قاجار تاریخ : حدود ۱۲۵۲ هـ.ش مکان : نمایی از ضلع شمالی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) ، صحن عتیق . از چپ به راست : ایوان و گنبد حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) ، گنبد حرم حضرت امامزاده حمزه بن موسی الکاظم (علیه السّلام)
ایوان حرم عبدالعظیم حسنی/۱۲۸۱ شمسی/ عکاس: ابوالقاسم ابن محمد تقی نوری

 

منبـع : عکّاسی فتو واهـه عکّاس : آقای واهان ترپانچیان تاریخ : حدود ۱۳۳۲ هـ . ش مکان : نمایی از ضلع شرقی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) . از چپ به راست : مقبره رضاخان ، گنبد حرم حضرت امامزاده حمزه بن موسی لکاظم (علیه السّلام) ، گنبد و گلدسته های حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السّلام) ، گنبد حرم حضرت امامزاده طاهر بن زین العابدین (علیه السّلام)
نمای شمالی از حرم شاه‌عبدالعظیم سال ١٣٣٢ عکس از خیابان حرم فعلی (پشت به میدان شهرری فعای)
راست مقبره رضاشاه چپ حرم شاه‌عبدالعظیم محل استقرار عکاس، پارک آرامگاه فعلی

 

ایوان حرم عبدالعظیم/ حدود سال ۱۲۷۳
صحن آیت الله کاشانی، عکاس واهان ترپانچیان، سال ۱۳۲۳
آرامگاه حضرت عبدالعظیم دیوار سمت راست: بخشی از مقبره رضاشاه سازهٔ بین دو گنبد: محل دفن ناصرالدین‌شاه (معروف به صحن ناصری)

صحن باغ توتی، عکاس محمد مهدی خسروی تهرانی، سال ۱۳۵۴

آرامگاه رضا شاه دهه ۵۰
سمت راست: آرامگاه رضاشاه (حوزه علمیه فعلی) سمت چپ حرم شاه‌عبدالعظیم سال ۱۳۳۲

 

محل قرمز رنگ، آرامگاه ناصرالدین شاه معروف به صحن ناصری که در سال ۵۹ تخریب شد