چمدان : زمزمه‌های حذف ارز مسافرتی (یورو ۵ هزارتومانی به مقدار محدود) با هدف جلوگیری از خروج ارز و سامان دادن به وضعیت ارزی کشور کم و بیش چه به صورت شایعه و چه به صورت پیشنهاد از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده‌ است و این در حالی است که انتشار لیست‌های مختلف دریافت کنندگان ارز دولتی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) توسط بخش خصوصی و وارد کنندگان موبایل و…  نشان از بی‌سامانی‌های فراوان و ناتوانی کنترل دستگاه‌های نظارتی دارد.

  اختصاص میلیاردها یورو ارز دولتی برای سفرهای تفریحی چه ضرورتی دارد؟ | پول سفر به پاتایا را بدهیم به رونق تولید

بنابراین در شرایطی که مبالغ بالای ارز دولتی توسط شرکت‌های بزرگ و هولدینگ‌های بزرگ دریافت و در بسیاری موارد به اسم تولید، صرف واردات شده و یا  شرکت‌های وارد کننده با وجود دریافت ارز دولتی در مرحله عرضه کالا به مردم آن را با قیمت دلار آزاد به آنها عرضه کرده‌اند چرا  باید تنها ارز دولتی که مستقیم و به صورت بسیار محدود به مردم داده می‌شود حذف و مثلا به بخش تولید داده شود.

از سوی دیگر با حذف ارز دولتی، سفر خانواده‌های طبقه متوسط که به این ارز برای سفر نیاز دارند حذف می‌شود. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که با افزایش ناگهانی و تصاعدی عوارض خروج از کشور نیز به تازگی افزایش قیمت قابل توجهی به گردشگر ایرانی تحمیل شده‌است. همچنین خرید ارز در بازار آزاد و از صرافی‌ها درحال حاضر اصلا کار ساده‌ای برای مردم عادی نیست چرا که صرافی‌ها به ندرت اقدام به فروش ارز می‌کنند و اگر دست به این اقدام بزنند قاچاق محسوب می‌شود.

  پیشنهاد حذف ارز مسافرتی و دلار ۵۰۰۰ تومانی به دولت | سفر خارجی ضروری نیست؛ ارز مسافرتی حذف شود

ممکن است برخی عنوان کنند بهتر است گردشگر ایرانی در کشور خود سفر کند، در پاسخ به این افراد باید گفت این اظهار نظر علاوه بر اینکه نقض حقوق شهروندی است، در شرایطی که سفر به بسیاری از مقاصد داخلی برای یک خانواده گرانتر از برخی سفر‌های خارجی است، چندان منصفانه تلقی نمی‌شود مگر اینکه مسولان در ابتدا فکری به حال قیمت و کیفیت تاسیسات گردشگری داخلی بکنند و سپس از مردم توقع داشته باشند که برای گذراندن تعطیلات خود به ترکیه، ارمنستان و یا دریگر کشورهای اطراف نروند.

در آخر نیز باید به وضعیت بازار کار دفاتر خدمات مسافرتی اندیشید که هم اکنون نیز با افزایش قیمت ارز و دشواری خرید در بازار آزاد در آستانه ورشکستگی قرار دارند و ۳۰ درصد نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند بنابراین با حذف ارز مسافرتی که بی‌شک به کاهش بیش از پیش سفرهای می‌انجامد چه میزان از نیروی شاغل در این بخش بیکار خواهند شد؟

  آژانس‌ها در آستانه ورشکستگی؛ ۳۰ درصد کارکنان آژانس‌های مسافرتی تعدیل شدند | حذف ارز مسافرتی تا این لحظه واقعیت ندارد
  واکنش رئیس بانک مرکزی به پیشنهاد مجلس برای حذف ارز مسافرتی | فعلا برنامه‌ای نداریم