چمدان:  نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال ۹۸ بدون تغییر نسبت به سال ۹۷ به مجلس ارائه شده تا در صورت تصویب نهایی و تایید شورای نگهبان در سال آینده اعمال شود.

نکته قابل توجه این است که در بودجه سال ۹۷ عوارض خروج از کشور برای بار دوم، سوم و بیشتر از تمامی مرزها شامل افزایش پلکانی می‌شد اما مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرده است در لایحه بودجه سال ۹۸ این افرایش پلکانی فقط شامل سفرهای هوایی خارج از کشور شود و سفر هوایی به عتبات را نیز شامل شود.

عوارض خروج از کشور
نرخ عوارض خروج از کشور در بودجه سال ۹۷ مطابق این جدول بود

همچنین مانند سال ۹۷ عوارض خروج از کشور برای زائران حج تمتع و عمره و عتبات عالیات ۱۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است اما مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرده است که عوارض خروج هوایی زائران عتبات عالیات ۵۰ هزار تومان و عوارض خروج از کشور زمینی – دریایی عتبات عالیات ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان در نظر گرفته شود.

زائران اربعین از تاریخ ۲۴ شهریور ۹۸ تا ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸ که از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض معاف خواهند بود.

  ارز مسافرتی حذف می‌شود؟ | سرنوشت نرخ عوارض خروج از کشور و ارز مسافرتی در لایحه بودجه ۹۸

پیشنهادات مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش‌های مجلس نوشته است: با توجه به فقدان ادله منطقی برای معافیت زائران عتبات عالیات در سفرهای دوم به بالا که از مسیرهای هوایی تردد می‌کنند (از افزایش عوارض خروج از کشور) پیشنهاد می‌شود، این مسافران خارجی نیز مشمول افزایش ۵۰ و ۱۰۰ درصدی در سفرهای دوم و سوم و بالاتر مطابق جدول شوند.

همچنین پیشنهاد می‌شود عوارض سفر به عتبات در ایام غیر اربعین به عوارض خروج هوایی ۵۰۰ هزار ریال تغییر یابد.

همچنین با توجه به ابهام در سفرهای خروجی صورت گرفته برای بار دوم و سوم و بیشتر و اینکه مبلغ دریافتی جهت توسعه زیرساخت‌ها و تأسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی از سفرهای عتبات نیز اخذ شود، پیشنهاد می‌شود که معادل ۴۰ درصد به جای ۴۰۰ هزار ریال و برای همه سفرهای خروجی منظور گردد و اعتبار حصول یافته برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری و صنایع دستی در اعتبارات استانی جدول ۱۰ -۱ منظور شود.

علی اصغر مونسان بارها از سهم ناچیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از عوارض خروج از کشور گلایه کرده بود. او در بازدیدی که از چمدان داشت گفت: ما از دولت می‌خواهیم حالا که نرخ عوارض خروج از کشور را افزایش دادند سهم سازمان میراث فرهنگی را از این عوارض زیاد کنند تا برای گردشگری داخلی هزینه شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده محلس نیز چندی پیش با انتقاد از اینکه تنها ۱۷ هزار تومان از ۲۲۰ تومان از عوارض خروج از کشور در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار می‌گیرد، گفته بود: در بودجه سال ۹۸ این مبلغ اصلاح می‌شود؛ عوارض خروج از کشور باید صرف رونق گردشگری شود ما به دنبال درآمدزایی برای دولت نیستیم.

عوارض خروج از کشور سال 98