چمدان : تویسرکان در استان همدان و در همسایگی ملایر و کنگاور در استان کرمانشاه، شهری کوهپایه‌ای با آب وهوایی معتدل است که بارش‌های نسبتا خوب برف و باران دارد،  اگرچه به گفته فرمانداری این شهرستان بخش اعظم این بارش‌ها هدر می‌رود.

تویسرکان باغ‌ها و مزارع سرسبزی دارد و به خاطر گردوهایش در ایران معروف است، گردو مهمترین منابع درآمد مردم این منطقه به حساب می‌آید . باغات گردو نیز از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به حساب می‌آیند اما نباید فراموش کرد که به غیر از گردو، تویسرکان سیر بسیار ویژه و معروفی نیز دارد.

علاوه بر باغات گردو دره سرکان، دره گزندر، تپه قلندر سیاه و مناطق سرسبز دیگر این شهرستان از  جمله جاذبه‌های طبیعی گردشگری تویسرکان به حساب می‌آیند.

منطقه حفاظت شده خانگرمز که یکی از مناطق بسیار مهم محیط زیستی است نیز در غرب تویسرکان قرار دارد.

برای دوستداران تماشای حیات وحش و طبیعت‌گردی این منطقه که زیستگاه دو گونه ارزشمند بز کوهی پازن و قوچ و میش بسیار اهمیت دارد هرچند گردشگری در این منطقه ملزم به رعایت اصول و قوانین ویژه حفظ محیط زیست است تا این زیستگاه شکار ممنوع ارزشمند آسیبی نبیند.

ویدئویی از حیات وحش تویسرکان را در زیر ببینید:

 

سایت گردشگری آرامگاه حیقوق نبی، سایت تفریحی آرامگاه میررضی، موزه تاریخ و فرهنگ تویسرکان، بازار تاریخی تویسرکان، مدرسه شیخ علیخان، خانه تاریخی دکتر اقتداری، کاروانسرای فرسفج، حمام و مسجد تاریخی سرابی از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی تویسرکان هستند.

حیقوق نبی از انبیاء قوم بنی‌اسرائیل است که آرامگاه او در جنوب غربی تویسرکان در بنایی مدور با گنبدی مخروطی قرار گرفته‌ است.

بازار سرپوشیده تویسرکان نیز  قدمت آن به دوره صفوی یعنی بیش از سیصد و پنجاه سال می‌رسد در دوره قاجار بازسازی می‌شود. این بازار از شمال غربی میدان امام خمینی(ره) تویسرکان آغاز می‌شود.

کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در ۲۰ کیلومتری مسیر تویسرکان به کنگاور در حاشیه این جاده و در مجاورت شهر فعلی فرسفج احداث شده است.

خانه مسعودی تویسرکان نیز با قدمتی حدود ۵۰ سال از تزئینات معماری شگفتانگیزی برخوردار است.

 

تویسرکان هتل، چند مهمانپذیر و یک اقامتگاه بومگردی در روستای کهنوش و یک اقامتگاه در دست آماده سازی در سگاوی دارد.

تویسرکان یک ترمینال اتوبوس‌رانی بین شهری دارد که از پایانه اتوبوسرانی غرب تهران برای رسیدن به آن اتوبوس وجود دارد وایستگاه راه آهن این شهرستان نیز در دست احداث است.

طی مسیر از همدان به تویسرکان با اتومبیل حدود یک ساعت و نیم  و از  کرمانشاه دو ساعت زمان می‌برد.