چمدان : در جزیره دوردست کمپبل واقع در فاصله بیش‌از ۶۰۰ کیلومتری جنوب سرزمین اصلی نیوزلند، بیش‌از ۱۱۰ سال است که یک اصله نوئل سیتکایی به‌تنهایی زندگی می‌کند و به‌ همین‌ علت به‌ عنوان تنهاترین درخت سیاره زمین شناخته می‌شود. نزدیک‌ترین درخت همسایه‌اش بیش‌از ۲۲۰ کیلومتر آن‌ سوتر در جزایر آکلند زندگی می‌کند و نزدیک‌ترین عضو خانواده‌اش در نیم‌کره شمالی زمین سکونت دارد. پس این درخت که بومی نیم‌کره شمالی است چگونه از نیم‌کره جنوبی سر در آورده است؟

جزیره کمپبل یکی از جنوبی‌ترین جزایر نیوزلند است و در منطقه‌ای قرار دارد که تحت وزش بادهای شدید غربی است و این بادها اجازه نمی‌دهند که هیچ گیاهی از چندمتر بلندتر شود. دمای این منطقه معمولا خنک و حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است. ابرهایی که به این جزیره می‌رسند بارانی هستند و بنابراین فقط ۴۰ روز از سال در آنجا باران نمی‌بارد و به‌ندرت مدت‌زمان هوای آفتابی به ۶۰۰ ساعت در سال (به‌ طور متوسط کمتر از ۲ ساعت در روز) می‌رسد.

تنها گیاهانی که در این اقلیم زنده می‌مانند نوعی از علف‌های چند ساله با نام «مگاهرب» (بزرگ‌ علف) است. این نامگذاری به‌دلیل برگ‌های این علف‌ها است که به‌طرز غیرعادی بزرگ هستند و سطح آنها به اندازه برگه کاغذ چاپگرها است. بزرگ‌ بودن برگ‌های این علف‌ها نوعی سازگاری طبیعی برای استفاده بهتر و جذب بیشتر مقدار کم آفتاب است.

درخت نوئل سیتکایی به‌ طور طبیعی در هیچ نقطه‌ از این منطقه رشد نمی‌کند. در حقیقت، هیچ نوئل سیتکایی در هیچ‌ جای نیم‌کره جنوبی زمین وجود ندارد. تنها نقطه‌ای که این گونه از درخت در آن رشد می‌کند کمربند ساحل غربی آمریکای شمالی است که از جنوب آلاسکا و بریتیش کلمبیا در کانادا تا شمال کالیفرنیا کشیده می‌شود.

لرد رانفورلی که بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۴ فرماندار کل نیوزلند بود وقتی حدود سال‌های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۷ در حال انجام ماموریت اکتشافی در جزایر اطراف سرزمین اصلی نیوزلند بود تا گونه‌هایی از پرندگان را برای موزه بریتانیا در لندن جمع کند این نوئل سیتکایی را در جزیره کمپبل کاشت.

هرچند به‌دلیل هوای معتدل این درخت در این جای غیرعادی که هزاران کیلومتر از زادگاهش فاصله دارد زنده مانده اما در طول حدود ۱۱۰ سال ارتفاعش به‌سختی به ۱۰ متر رسیده است درحالی‌که قد خویشاوندانش در نیم‌کره شمالی تا ۶۰ متر هم می‌رسد.

تا سال ۱۹۷۳ لقب تنهاترین درخت زمین متعلق به درخت تنره از گونه آکاسیای چتری در منطقه صحرای بزرگ آفریقا در شمال‌شرقی نیجر بود که بیش‌از ۴۰۰ کیلومتر با نزدیک‌ترین درخت همسایه فاصله داشت و در دهه ۳۰ قرن بیستم برای مردم محلی و کاروان‌های شتری که از این منطقه از بیابان عبور می‌کردند تنها نقطه‌ مشخص‌شده در نقشه با مقیاس ۱:۴۰۰۰۰۰۰ بود. اما سال ۱۹۷۳ این درخت تنره در اثر برخورد یک کامیون از پا درآمد. گفته می‌شود که راننده کامیون احتمالاً در حالت عادی نبوده است. از آن‌زمان، این لقب به نوئل سیتکایی جزیره کمپبل رسید که فاصله‌اش تا نزدیک‌ترین درخت همسایه بیش‌از ۲۲۰ کیلومتر است.

در جزیره دوردست کمپبل واقع در فاصله بیش‌از ۶۰۰ کیلومتری جنوب سرزمین اصلی نیوزلند بیش‌از ۱۱۰ سال است که یک اصله نوئل سیتکایی به‌تنهایی زندگی می‌کند و به‌همین‌علت به‌عنوان تنهاترین درخت سیاره زمین شناخته می‌شود

 

لرد رانفورلی که بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۴ فرماندار کل نیوزلند بود وقتی حدود سال‌های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۷ درحال انجام ماموریت اکتشافی در جزایر اطراف سرزمین اصلی نیوزلند بود تا گونه‌هایی از پرندگان را برای موزه بریتانیا در لندن جمع کند این نوئل سیتکایی را در جزیره کمپبل کاشت

 

به‌دلیل هوای معتدل این درخت در این جای غیرعادی که هزاران کیلومتر از زادگاهش فاصله دارد زنده مانده اما در طول حدود ۱۱۰ سال ارتفاعش به‌سختی به ۱۰ متر رسیده است درحالی‌که قد خویشاوندانش در نیم‌کره شمالی تا ۶۰ متر هم می‌رسد

 

تا سال ۱۹۷۳ لقب تنهاترین درخت زمین متعلق به درخت تنره از گونه آکاسیای چتری در منطقه صحرای بزرگ آفریقا در شمال‌شرقی نیجر بود که بیش‌از ۴۰۰ کیلومتر با نزدیک‌ترین درخت همسایه فاصله داشت و در دهه ۳۰ قرن بیستم برای مردم محلی و کاروان‌های شتری که از این منطقه از بیابان عبور می‌کردند تنها نقطه‌ مشخص‌شده در نقشه با مقیاس ۱:۴۰۰۰۰۰۰ بود. اما سال ۱۹۷۳ این درخت تنره در اثر برخورد یک کامیون از پا درآمد. بعد از این اتفاق، سازه‌ای فولادی در یادبود این درخت به جای آن بنا شد
  شگفتی‌های از دست‌رفته طبیعت | از انگشت خدا تا تنهاترین درخت جهان