چمدان : در شب برفی و سرد زمستان ۱۵۹۸ حدود دوازده مرد مسلح با شمشیر، خنجر و تبر داخل تماشاخانه‌ای بیرون شهر لندن شدند که به‌تازگی تعطیل شده بود. تنها روشنایی آنها نور فانوس‌هایی بود که در دست داشتند. این مردان تمام شب مشغول بودند و ذره‌ ذره و میخ‌به‌میخ این تئاتر را جدا کردند و الوارهای آن را سوار گاری کردند و بردند به‌طوری‌که با طلوع آفتاب این تماشاخانه دیگر وجود نداشت.

خرابکاران این واقعه تاریخی «مردان لُرد چَمبرلین»، دسته بازیگران تئاتری بودند که ویلیام شکسپیر عضو آنها بودند. این کمپانی در سال ۱۵۹۴ در دوره سلطنت الیزابت اول انگلستان تاسیس شد. شکسپیر بیشتر نمایشنامه‌هایش را در این کمپانی تئاتری نوشت. ریچارد باربیج، مهم‌ترین بازیگر مردان لُرد چَمبرلین نقش‌های اصلی نمایشنامه‌های هملت، اوتلو، شاه‌لیر و مکبث را بازی می‌کرد و خود شکسپیر برای نقش‌های دوم روی صحنه می‌رفت.

این تئاتر که تماشاخانه شورِدیچ نام داشت در سال ۱۵۷۶ به‌عنوان دومین تئاتر دائمی انگلستان تاسیس شد و از زمان راه‌اندازی گروه مردان لُرد چَمبرلین به خانه اصلی این کمپانی تبدیل شد و این‌ گونه معروف‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر در این تماشاخانه به صحنه رفت.

در سال ۱۵۹۶ اجاره مالکیت این تئاتر منقضی شد و هرچند مردان لُرد چَمبرلین تلاش کردند برای تمدید قرارداد اجاره با مالک این تماشاخانه که مردی به نام جیلز آلن بود مذاکره کنند اما آلن نه فقط اجاره را تمدید نکرد، تهدید کرد که تماشاخانه را تصرف می‌کند. این مذاکرات دوسال به‌طول انجامید و درطول این مدت  شکسپیر و یارانش نمایش‌هایشان را در خانه‌نمایش کِرتین اجرا می‌کردند که از معروف‌ترین نمایش‌هایی که در این دوره در تئاتر کرتین اجرا شد می‌توان به رومئو و ژولیت اشاره کرد.

زمانی که بر این گروه آشکار شد که جیلز آلن از حرف خودش کوتاه نمی‌آید مردان َچمبرلین نقشه جدیدی کشیدند و در ۲۸ دسامبر ۱۵۹۸ وقتی آلن در خانه‌اش کریسمس را جشن می‌گرفت این مردان کل این تئاتر را که با چوپ ساخته شده بود بازکردند و با خود بردند و به‌عبارتی تماشاخانه را دزدیدند.

نجار با استعدادی به نام پیتر استریت که بعدها تئاتر معروف دیگری با نام «خانه نمایش اقبال» (Fortune Playhouse) را ساخت، از الوارهای تماشاخانه شورِدیچ برای ساخت تئاتر حیرت‌آور جدیدی به نام «گوی» (Globe) در لندن با ظرفیت سه‌هزار تماشاچی استفاده کرد.

تئاتر گلوب ابتدای سال ۱۵۹۹ افتتاح شد و به‌مدت ۱۴ سال بسیاری از بزرگ‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر را بر صحنه برد. در سال ۱۶۱۳ درمدت اجرای نمایش هنری هشتم جرقه نابه‌هنگامی آتش بر این تئاتر افکند. هرچند این تماشاخانه به‌سرعت مرمت شد اما شکسپیر دیگر هرگز برای ساختمان جدید گلوب نمایشنامه‌ای ننوشت. درنهایت این تماشاخانه همانند بسیاری دیگر از تئاترهای لندن در سال ۱۶۴۲ به‌دست پروتستان‌ها تعطیل شد.

ساختمان امروزی تئاتر گلوب که به «شکسپیر گلوب» معروف است  کنار رود تیمز در فاصله حدود ۲۲۹متری از ساختمان تئاتر اصلی دیده می‌شود. این بازسازی براساس طراحی اصلی اما با نصف ظرفیت در سال ۱۹۹۷ ساخته شد.

سال ۲۰۰۸ گروهی از باستان‌شناسان موزه لندن به سرپرستی جو لیون بقایای پایه‌های تماشاخانه دزدیده‌شده شورِدیچ را در شرق لندن کشف کردند.

تماشاخانه شورِدیچ که شکسپیر و یارانش آن را دزدیدند

 

مدلی از تماشاخانه گلوب

 

بازسازی امروزی گلوب که به «شکسپیر گلوب» معروف است و اکنون کنار رود تیمز در فاصله حدود ۲۲۹ متری از ساختمان تئاتر اصلی دیده می‌شود

 

این بازسازی براساس طراحی اصلی اما با نصف ظرفیت در سال ۱۹۹۷ ساخته شد

 

تئاتر گلوب ابتدای سال ۱۵۹۹ افتتاح شد و به‌مدت ۱۴ سال بسیاری از بزرگ‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر را بر صحنه برد. در سال ۱۶۱۳ درمدت اجرای نمایش هنری هشتم جرقه نابه‌هنگامی آتش بر این تئاتر افکند

 

هرچند این تماشاخانه به‌سرعت مرمت شد اما شکسپیر دیگر هرگز برای ساختمان جدید گلوب نمایشنامه‌ای ننوشت

 

نجار با استعدادی به نام پیتر استریت که از الوارهای تماشاخانه شورِدیچ برای ساخت تئاتر حیرت‌آور جدیدی به نام «گوی» (Globe) در لندن با ظرفیت سه‌هزار تماشاچی استفاده کرد

 

تئاتر گلوب بر اساس طرح اصلی و مستندات باستان‌شناختی بازسازی شد

 

سال ۲۰۰۸ گروهی از باستان‌شناسان موزه لندن به سرپرستی جو لیون بقایای پایه‌های تماشاخانه دزدیده‌شده شورِدیچ را در شرق لندن کشف کردند
  هوش‌مصنوعی غزل‌واژه سرود│رایانه شاعر جا پای شکسپیر عاشق گذاشت!
  بالکنی که ژولیت از آن رومئو را می‌دید│ ماجرای قلب‌ها و یادگاری‌های عشاق روی دیوار خانه ژولیت | فیلم‌ها و تصاویر اختصاصی چمدان را ببینید
  تماشاخانه‌های تاریخی اروپا در مسیر گردشگری فرهنگی│ تصاویری از قدیمی‌ترین و زیباترین سالن‌های تئاتر جهان