چمدان : خسوف نیم‌سایه‌ای این پدیده از ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه آغاز و ساعت ۲۲ و ۵۴ وارد مرحله خسوف جزئی شد. خسوف کلی هم از ۱۵ دقیقه بامداد روز شنبه آغاز شد و پس‌ از حدود ۱۰۳ دقیقه در ساعت ۱ و ۴۳ بامداد پایان یافت. خسوف جزئی هم در ساعت ۲ و ۴۹ دقیقه به اتمام رسید و در ساعت ۳ و ۵۸ دقیقه خسوف نیم‌سایه‌ای به انتهای مسیر رسید و ماه بار دیگر نمایان شد.

ماه‌ گرفتگی در چه نقاطی از زمین دیده شد؟

ساکنان نواحی جنوب و شرق آفریقا، خاورمیانه، آسیای میانه و جنوب آسیا تنها مردم کره زمین بودند که توانستند تمامی مراحل ماه‌گرفت را که حدود ۴ ساعت به‌طول انجامید تماشا کنند. درحالی‌که مردم اروپا و غرب آفریقا این ماه‌گرفت را فقط در زمان طلوع ماه و مردم شمال‌شرق و شرق آسیا و اقیانوسیه آن را فقط هنگام غروب ماه دیدند و ساکنان آمریکای شمالی و آلاسکا هم در منطقه‌ای بودند که خسوف در آن پیدا نبود.

از آنجا که این گرفت کلی ماه زمانی رخ داد که ماه در شرایط بدر قرار داشت آن را با اصطلاح «ماه خونین» یا «ماه سرخ» می‌نامند.

ماه سرخ و سیاره سرخ

اما علاقه‌مندان این پدیده زیبای نجومی همزمان با این ماه‌گرفت فرصت داشتند از پدیده دیگری هم لذت ببرند و آن تماشای سیاره سرخ کنار ماه سرخ بود. به‌طوری‌که تقریبا در تمام عکس‌هایی که از ماه خونین گرفته شده است نقطه‌ای نورانی خودنمایی می‌کند که سیاره مریخ است. از صبح جمعه ۵ مرداد، زمین میان خورشید و مریخ قرار گرفت و به‌ همین‌ علت از روز گذشته تا ۹ مرداد مریخ بیشترین درخشندگی را برای ناظران زمینی دارد. در ۹ مرداد فاصله سیاره سرخ تا زمین به کمترین میزان (۵۷٫۵۹میلیون کیلومتر) می‌رسد و تا ۱۷ سال دیگر مریخ در هیچ‌یک از مقابله‌هایش به این اندازه به زمین نزدیک نخواهد شد.

گردشگری نجومی

بسیاری از شهروندان آمریکای شمالی و شرق آسیا برای تماشای این ماه‌گرفتگی که به طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن بیست‌ویکم شهرت دارد به کشورهای خاورمیانه ازجمله مصر و امارات سفر کردند تا بتوانند این پدیده را به‌ بهترین شکل در قاب دوربین و خاطراتشان حفظ کنند. این‌ در حالی‌است که ایران هیچ تلاشی برای جذب گردشگران بین‌المللی مشتاق این پدیده زیبای نجومی انجام نداد و انجمن‌های نجومی به برگزاری برنامه‌هایی برای منجمان آماتوری و علاقه‌مندان داخلی بسنده کردند.

اما با مروری بر رویدادهای نجومی گذشته می‌توان به یاد آورد در گذشته ایران از فرصت‌های مشابه استفاده‌هایی هرچند ناچیز کرده بود. برای مثال، ۱۹ سال پیش در کسوف ۲۰ مرداد ۱۳۷۸ که به آخرین خورشیدگرفتگی قرن بیستم معروف شد، گردشگران بسیاری از سراسر جهان راهی اصفهان شدند و کنار سی‌وسه پل و پل خواجو این رویداد را ثبت کردند. آخرین خورشیدگرفتگی قرن که ۲ دقیقه و ۲۳ ثانیه به‌طول انجامید از اقیانوس آرام آغاز شد و با عبور از میانه اروپا و دریای سیاه، ترکیه، عراق و ایران به جنوب پاکستان رسید. سپس از میانه هند گذشت و همزمان با غروب خورشید در خلیج بنگال واقع در اقیانوس هند پایان یافت.

مردی اماراتی در رصدخانه السدیم ابوظبی درحال تنظیم تلسکوپ‌ برای گردشگران بین‌المللی

 

ماه خونین پشت کلیسای کورسیکا در فرانسه

 

ماه بر فراز قله ۲هزارو۵۰۱ متری سانتیس در آلپ سوییس

 

کنار دریاچه وان در ترکیه

 

پشت شیر میدان سن‌مارکو در شهر ونیز ایتالیا

 

تالاب ونتزیا در ونیز ایتالیا

 

ماه سرخ در طلوع ماه پشت معبد پوزایدون نزدیک آتن در یونان

 

دریاچه وان در ترکیه

 

طلوع ماه سرخ در برابر دیدگان جمعی از مشتاقان در شهر برلین در آلمان

 

دوچرخه‌سواری زیر نور ماه سرخ در سواحل آنتالیا، ترکیه

 

ماه‌گرفت در شهر نجف، عراق

 

ماه‌گرفت برفراز آنیت‌کابیر، مقبره آتاتورک در آنکارا، ترکیه

 

مسجد جامع شیخ زاید در ابوظبی، امارات متحده عربی

 

مسجد جامع شیخ زائد در ابوظبی در امارات

 

رصدگردان درحال تماشای ماه گرفتگی در هنگ‌کنگ

 

ماه سرخ پشت لانه لک‌لک‌ها در نایروبی، کنیا

 

ماه سرخ پشت برج تلویزیون برلین، آلمان

 

ماه میان مناره‌های مسجد قل‌شریف در شهر قازان روسیه

 

آمفی‌تئاتر کولوسئوم در شهر رم ایتالیا میزبان ماه خونین

 

ماه سرخ در قلعه لوفن در سوییس

 

ماه خونین بالای قلعه هوهن‌تسولرن در آلمان

 

معبد آپولو (خدای روشنایی و خورشید) در یونان میزبان ماه خونین

 

ماه دل‌گرفته در قاهره، مصر

 

  ویدئویی عجیب ببینید از وقتی نزدیک بود ماه به زمین بیفتد!
  تصاویر متفاوت از اَبَرماه خونین آبی زیبا در جهان│ فیلم‌هایی از خسوف در تهران و کرمانشاه
  دور دنیا با اَبَرماه │ تصاویری از ماه بزرگ اولین شب سال ۲۰۱۸ در جهان
  طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن را کجا تماشا کنیم؟ | مکان‌های تعیین شده در استان‌ها برای رصد خسوف | تهرانی‌ها به برج میلاد بروند