چمدان : کوهستان جولین در جنوب‌شرقی رشته‌کوه آلپ در منطقه کارنیولای بالایی در جنوب‌غربی اسلوونی میزبان دریاچه‌ای زیبا است که به «دریاچه بلد» معروف است.

این دریاچه که یکی از مقصدهای مهم گردشگری است در فاصله ۳۵ کیلومتری از فرودگاه بین‌المللی لیوبلیانا و در فاصله ۵۵ کیلومتری لیوبلیانا پایتخت اسلوونی قرار دارد.

طول دریاچه بلد ۲هزارو۱۲۰ متر طول و هزارو۳۸۰ متر عرض دارد و حداکثر عمق آن به ۲۹٫۵ متر می‌رسد. برفراز این دریاچه در سمت شمالی، قلعه قرون‌وسطایی بلد قرار دارد. اولین اشارات تاریخی مربوط به وجود این قلعه به سال ۱۰۱۱ و در دوره هنری دوم (انریکوی دوم) امپراتور امپراتوری مقدس رم بازمی‌گردد.

این محیط خوش‌منظره با کوه‌ها و جنگل‌ها احاطه شده و منظره‌ای تماشایی و منحصربه‌فرد به‌وجود آورده است. در دریاچه بلد تاکنون چهار دوره از رقابت‌های جهانی قایقرانی روئینگ در سال‌های ۱۹۶۶، ۱۹۷۹، ۱۹۸۹ و ۲۰۱۱ برگزار شده است.

وسط این دریاچه، جزیره‌ای است که روی آن ساختمان‌هایی بنا شده‌اند. مهم‌ترین آنها کلیسای «عروج مریم مقدس» است. آنچه امروز به‌عنوان ساختمان این کلیسا شناخته می‌شود در قرن هفدهم ساخته شده است. اما بعضی از دیوارهای آن- مزین به نقاشی‌های دیواری سبک گوتیک- مربوط به حدود سال‌ ۱۴۷۰ هستند. برج این کلیسا با ۵۲ متر ارتفاع، مجهز به پلکانی است که سال ۱۶۵۵ ساخته شده و دارای ۹۹ پله سنگی است.

علاوه‌بر بازدیدهای عمومی گردشگران و زائران، برگزاری مراسم عروسی از دیگر کاربردهای این کلیسا است و یکی از افتخارهای داماد در روز عروسی این است که عروس را تا بالای پلکان حمل کند تا با همدیگر ناقوس را به‌صدا درآورند و آرزو کنند.

دریاچه بلد که یکی از مقصدهای مهم گردشگری است در فاصله ۳۵ کیلومتری از فرودگاه بین‌المللی لیوبلیانا و در فاصله ۵۵ کیلومتری لیوبلیانا پایتخت اسلوونی قرار دارد

 

این محیط خوش‌منظره با کوه‌ها و جنگل‌ها احاطه شده و منظره‌ای تماشایی و منحصربه‌فرد به‌وجود آورده است

 

وسط این دریاچه، جزیره‌ای است که روی آن ساختمان‌هایی بنا شده‌اند. مهم‌ترین آنها کلیسای «عروج مریم مقدس» است. آنچه امروز به‌عنوان ساختمان این کلیسا شناخته می‌شود در قرن هفدهم ساخته شده است

 

بعضی از دیوارهای آن- مزین به نقاشی‌های دیواری سبک گوتیک- مربوط به حدود سال‌ ۱۴۷۰ هستند. برج این کلیسا با ۵۲ متر ارتفاع، مجهز به پلکانی است که سال ۱۶۵۵ ساخته شده و دارای ۹۹ پله سنگی است

 

برفراز این دریاچه در سمت شمالی، قلعه قرون‌وسطایی بلد قرار دارد. اولین اشارات تاریخی مربوط به وجود این قلعه به سال ۱۰۱۱ و در دوره هنری دوم (انریکوی دوم) امپراتور امپراتوری مقدس رم بازمی‌گردد