چمدان : به‌ نظر می‌رسد تاریخ در اروپا جلو نمی‌رود زیرا بناهای تاریخی بازسازی می‌شوند، تغییر کاربری می‌دهند اما ظاهر خودشان را همچنان حفظ می‌کنند. در اروپا هیچ ساختمان تاریخی حتی متروکه تخریب نمی‌شود و مردم و شهرداری‌ها در حفظ میراث تاریخی زادگاهشان می‌کوشند. نمونه اخیری از این تلاش‌ها گراند هتل – دی‌یو است.

سال ۱۱۸۴ هتل‌ – دی‌یو به‌ عنوان بیمارستانی خیریه در شهر لیون تاسیس و در سال‌های بعد فضاهایی برای مدرسه پزشکی و موزه بیمارستان‌های دولتی به آن اضافه شد. اداره این بیمارستان تا سال ۱۴۷۸ به‌عهده راهبان لیون بود اما در این سال، صومعه این ساختمان را به شهرداری فروخت.

سال ۲۰۱۰ این بیمارستان تعطیل و سه سال قبل پروژه بازسازی این بنای تاریخی با هزینه ۲۵۰ میلیون یورو آغاز شد. اکنون ۵۲ هزار مترمربع مساحت این بیمارستان به ساختمانی مجلل متشکل از بوتیک‌ها، آپارتمان‌ها، دفاتر، یک هتل بین‌المللی ۵ ستاره و فضاهای سبز تبدیل شده و آماده است تا از سال ۲۰۱۹ میزبان ۱۰میلیون بازدیدکننده در سال باشد.

بازسازی این سازه عظیم تاریخی و تغییر کاربری آن به‌ عهده شرکت خصوصی فرانسوی Eiffage Immobiliare است. طراحی این گراند هتل جدید را آلبرت کنستانیتن و دیدیه رپلی با حمایت شهرداری لیون انجام داده‌اند.