چمدان : اولین واکنش شما پس‌ از دیدن این عکس‌ها ممکن است این باشد؛ چرا رنگ تئاتر شهر تهران عوض شده است؟ اشتباه نکنید اینجا تئاترشهر تهران نیست و شما درحال تماشای عکس‌های تالار سخنرانی بِکمن (Beckman Auditorium ) در موسسه فناوری کالیفرنیا (کَل‌تِک) هستید. هرچند معماری تئاترشهر با الهام از برج طغرل و معماری ایرانی‌اسلامی بنا شده است، با وجود این نمی‌توانید منکر شباهت این دو اثر معماری شوید.

عملیات ساخت بنای تئاترشهر در سال ۱۹۶۷ آغاز و در زمستان ۱۹۷۲ افتتاح شد. اما تالار سخنرانی بکمن از سال ۱۹۶۴ آغاز به‌کار کرد و بنابراین، شاید طراحان تئاترشهر نیم‌نگاهی هم به این سالن داشته‌اند یا این تالار هم با الهام از معماری ایرانی‌اسلامی ساخته شده است.

تالار سخنرانی بکمن سالنی ویژه برگزاری رویدادهای عمومی موسسه فناوری کالیفرنیا است که در پردیس این دانشگاه قرار دارد. اجرای نمایش، موسیقی، پرفورمنس‌های هنری، سخنرانی‌ها، پخش فیلم و رویدادهای سرگرم‌کننده از جمله برنامه‌هایی است که در طول سال تحصیلی در این سالن برای دانشجویان برگزار می‌شود.

این بنا را دکتر آرنولد بکمن به کل‌تک اهدا کرد و معماری آن را ادوارد دورل استون به عهده داشت. حتی طراحی داخلی سالن اصلی تئاترشهر هم به این تالار شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که به‌دلیل تک‌سالن‌بودن تالار بکمن، گنجایش آن از سالن اصلی تئاترشهر بیشتر است و در مجموع هزار و ۱۳۶ صندلی شامل ۸۳۶ صندلی همکف و ۳۰۰ صندلی بالکن را شامل می‌شود.

ارتفاع این سالن حدود ۱۹ متر و قطر آن ۳۶٫۵ متر است. الگوی رنگ‌های داخلی از قرمز، سفید و طلایی تشکیل شده و الگوی رنگ نمای بیرونی سفید است. سن (صحنه) این سالن ۷٫۳ متر عمق و ۱۳٫۱ متر عرض دارد و ارتفاع پرده اصلی سن حدود ۱۲ متر است.

این تالار به اتاق پشت‌صحنه، اتاق کنفرانس و یک پلاتوی تمرین در زیرزمین مجهز است و البته مسیر عبور ویژه صندلی چرخدار برای افراد دارای ناتوانی حرکتی، دستگاه‌های کمک‌شنیداری برای افراد کم‌شنوا و مترجم‌های زبان اشاره و برنامه‌های تایپ سریع برای افراد ناشنوا از دیگر امکاناتی است که این سالن به تماشاچیان عرضه می‌کند؛ خدماتی که هرگز در تئاترشهر ارائه نمی‌شود.

تئاترشهر واقع در پارک دانشجوی تهران در چهارراه ولیعصر از آثار ثبت‌شده در فهرست میراث ملی کشور است. هرچند اکنون مرکز فرهنگی پشت تئاترشهر و ورودی متروی مقابل آن، تا حد بسیار زیادی، زیبایی معماری این بنا را پنهان کرده‌اند اما این سالن کنار تالار وحدت همچنان به‌عنوان یکی از زیباترین تالارهای پایتخت به‌شمار می‌رود.

تالار سخنرانی بِکمن (Beckman Auditorium ) در موسسه فناوری کالیفرنیا (کَل‌تِک)

 

ارتفاع تالار بکمن حدود ۱۹ متر و قطر آن ۳۶٫۵ متر است. الگوی رنگ‌های داخلی از قرمز، سفید و طلایی تشکیل شده و الگوی رنگ نمای بیرونی سفید است. سن این سالن ۷٫۳ متر عمق و ۱۳٫۱ متر عرض دارد و ارتفاع پرده اصلی سن حدود ۱۲ متر است

 

نمای گوشه در شب از تالار بکمن

 

نمای گوشه در شب از تئاترشهر

 

نمای گوشه در روز از تالار بکمن

 

نمای گوشه در روز از تئاترشهر

 

نمای داخلی سالن بکمن

 

نمای داخلی سالن اصلی تئاترشهر