چمدان: «زرده به در» از جمله آیین‌های مربوط به تولید گندم است. مراسمی را در روستای مسک شهرستان درمیان برای برطرف کردن آفت زرده گندم (زنگ گندم) در خرداد ماه اجرا می‌کنند که از آن به «زرده به در» یاد می‌شود.

بیماری زرده گندم، یک بیماری قارچی است که با شروع بارندگی‌های بهاره و بالا رفتن رطوبت و دما در مزارع گندم به ویژه در مناطقی که گندم‌ها عارضه ور و خوابیدگی داشته باشند و بذر محلی گندم هم کشت شده باشد، شیوع پیدا می‌کند.

برای اجرای این مراسم تعدادی از زنان روستا لباس و یا شالی زرد پوشیده و با خواندن اشعار زرده زرده و همراه با نواختن دایره و طبل، شادی کنان دور مزرعه گندم آفت زده می‌چرخند و در ادامه مسیر، کشاورز آبیار را داخل جوی و یا استخر آب می‌اندازند.

مرحله پایانی مراسم در مزار بیچه روستای مسک است که با خواندن دعا و نیایش انجام می‌شود.

از ویژگی‌های این آیین سنتی می‌توان به منحصر به فرد بودن اجرای آن تنها در روستای مسک شهرستان درمیان اشاره کرد. این مراسم که شادی و نشاط آور است با باورهای اسطوره‌ای منطقه ارتباط دارد و ایجاد همبستگی بین تمامی زنان روستا و نوع پوشش آنها به همراه موسیقی محلی دایره نوازی در اجرای این آیین برای دفع آفات از دیگر نکات برجسته این مراسم است.

این میراث معنوی و ناملموس خراسان جنوبی به شماره ۱۶۲۸ در سال ۹۷ در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده است.

زبیده اسدزاده - زرده به در - درگذشت میراث دار آیین زرده به در
بانو «زبیده اسدزاده» آخرین بازمانده و میراث‌دار آواهای مقامی و کهن مرتبط با آیین «زرده به در» که در روستای مسک استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود درگذشت