چمدان :  معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کافه کتاب دارالخلافه در استان تهران بازدید کرد.

مونسان در این بازدید با تاکید بر مرمت و احیای بناهای تاریخی در تهران و سایر مناطق کشور، گفت: «احیای این بناهای تاریخی و تغییر کاربری آنها هویت و اصالت را به این شهر بازمی گرداند.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: «تبدیل این خانه به کافه کتاب اقدامی موثر و قابل توجه است و این روند باید ادامه داشته باشد.»

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: «اقتصادی کردن کاربری این گونه بناهای تاریخی علاوه بر حفاطت و مرمت از این آثار، توجه مردم و علاقه مندان را به این میراث فرهنگی گران بها جلب می کند.

مونسان همچنین از تلاش بهزاد یعقوبی بر ای راه اندازی این خانه کتاب دارالخلافه قدردانی کرد.

در حاشیه این بازدید گنجنامه های دارالخلافه( امامزادها دارالخلافه، واقفان دارالخلافه، مساجد دارالخلافه) که توسط انتشارات دارالخلافه به بازار عرضه شده نیز به حاضران معرفی شد.

در این دیدار بهزادیعقوبی هم در باره کافه‌کتاب دارالخلافه که در خیابان امام خمینی خیابان شیخ هادی کوچه مظفری خواه واقع است، توضیح داد: در این کافه کتاب افزون بر کتابهای تاریخی، ادبی، رمان، روزنامه های صوراصرافیل، مراه السفر، تربیت، شرف و شرافت، دولت علیه، وقایع اتفاقیه، اطلاعات، و مجلاتی چون سپید وسیاه ، اطلاعات ماهانه، یادگار، معارف اسلامی، هنر و مردم، کلک، و تعدادی از اسناد وقفی طهران قدیم نیز برای پژوهشگران و علاقه مندان وجود دارد که به صورت کاملا رایگان در دسترشان قرار می گیرد. علاوه بر این تعداد ۴٧٠ رمان به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی در این کافه برای گردشگران فراهم شده است.

 

مدیر کافه دارالخلافه افزود:دراین کافه مراسم فرهنگی مانند کتابخوانی ، شعرخوانی، شاهنامه خوانی، نیز برگزار می شود. البته بسیار خرسندیم که در همین مدت کوتاه فعالیت، مراسم خاص مانند روز اهل قلم و ایین هایی چون ایین پهلوانی را نیز برگزار کرده ایم.

یعقوبی با اشاره به این که کافه دار الخلافه با رویکرد فرهنگی همه روزه از ساعت١٠ الی ٢٢ میزبان علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ طهران است، توضیح داد:این کافه کتاب کاملا با هزینه شخصی و بدون حمایت هیچ ارگانی بازسازی و اداره می شود که بازسازی آن حدود پنج ماه به طول انجامید.

او افزود: دارالخلافه پنج محله داشت که نام این پنج محله بر روی دیوار پنج اتاق موجود در عمارت پشت حیاط این کافه کتاب نصب شده و هر اتاق نسبت به حال وهوای آن محله تزیین شده است. البته ششمین محله که در زمان مظفری توسعه یافت به نام دولت شناخته می شد که خود کافه در این محله قرار دارد.

به گزارش چمدان، کافه کتاب دارالخلافه  در خانه تاریخی مهین‌الملک واقع در خیابان شیخ هادی مشتمل بر رمان ها، کتاب های مرجع و اسناد تاریخی است که می تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرد. ۲۴۳۰ سند وقفی تهران شامل قدیمی ترین سند وقفی تهران، ۴۷۰ رمان به زبان های انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی در این کافه کتاب موجود است. میهمانان این کافه کتاب می توانند از روی منو، علاوه بر دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی، کتاب و سند مورد نیاز خود را درخواست و مطالعه کنند.

پیروز حناچی معاون شهرسازی شهردار تهران، برزین  ضرغامی مدیر عامل سازمان زیبا سازی،علی محمد سعادتی مدیر بافتهای تاریخی شهرداری تهران، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، پویا محمودیان معاون صنایع دستی، روح الله مهدی نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی در این بازدید مونسان را همراهی می کردند.

به گزارش چمدان، خانه داماد مظفرالدین شاه  و موقوفه مهین الملک مزینانی در منطقه ۱۱، خیابان شیخ هادی قرار دارد و در دهه های اخیر بدون آن که بهره برداری مشخصی از آن شود، رها شده بود.