چمدان : نگهداری جانوران حیات‌وحش در اسارت از بدترین رفتارهای انسان است که البته قدمتی طولانی دارد و سابقه‌اش را می‌توان در دنیای باستان شرق دور جست‌وجو کرد. اما عنوان «قدیمی‌ترین باغ حیوانات امروزی جهان» متعلق به باغ‌وحشی در شهر وین است.

سال ۱۷۵۲ امپراتور فرانسیس اول استفان لورن، باغ‌وحش شون‌برون را در زمین‌های کاخ مشهور شون‌برون وین بنا نهاد.

این باغ در آغاز فقط محل نگهداری جانوران کمیاب بود و فقط خانواده سلطنتی و مهمانان آن‌ها از طبقه اشراف می‌توانستند از آن بازدید کنند اما از سال ۱۷۷۸ به بعد، یکشنبه‌ها درهای این باغ‌وحش به روی افراد علاقه‌مند به علم جانورشناسی باز شد.

درحال حاضر، این باغ‌وحش در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در قلب پارک ۱۶۰ هکتاری کاخ شون‌برون گسترده شده است و همراه با کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

باغ حیوانات پایتخت اتریش سالانه پذیرای حدود ۲ میلیون بازدیدکننده است و حدود ۸ هزار و ۵۰۰ جانور از بیش از ۷۰۰ گونه مختلف در آن زندگی می‌کنند و ۱۴ جولای ۱۹۰۶ اولین فیل در اسارت ساکن اروپا هم در این باغ‌وحش به‌دنیا آمد.

حدود ۷۰ نفر پرسنل اصلی این باغ‌وحش را تشکیل می‌دهند اما بیش‌از ۲۴۵ نفر در سال به‌عنوان کارمندان تمام‌وقت و کارمندان فصلی در آنجا مشغول به کار هستند.

باغ‌وحش شون‌برون یکی از معدود باغ‌وحش‌های جهان است که از پانداهای غول‌پیکر نگهداری می‌کند. پانداهای این باغ‌وحش به‌ترتیب یانگ‌یانگ (ماده)، لونگ هوی (نر)، فو لونگ (نر) و فو هو (ماده) نام دارند. فو لونگ در ۲۳ آگوست ۲۰۰۷ به‌دنیا آمد و به‌ اولین پاندایی تبدیل شد که از طریق لقاح طبیعی در اروپا به‌دنیا آمده است.

از دیگر جاذبه‌های این باغ‌وحش می‌توان به یک جنگل‌بارانی شبیه‌سازی‌شده از روی جنگل‌های آمازون و یک آکواریوم بزرگ اشاره کرد. سال ۲۰۰۴ هم یک پولاریوم جدید به این باغ‌وحش اضافه شد که جانوران قطبی در آن زندگی می‌کنند.

 

نمای هوایی باغ‌وحش شون‌برون- این باغ‌وحش در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در قلب پارک ۱۶۰ هکتاری کاخ شون‌برون گسترده شده است

 

سال ۱۷۵۲ امپراتور فرانسیس اول استفان لورن، باغ‌وحش شون‌برون را در زمین‌های کاخ مشهور شون‌برون وین بنا نهاد

 

آکواریوم بزرگ باغ‌وحش شون‌برون وین با امکان قدم‌زدن بین آن

 

باغ حیوانات پایتخت اتریش سالانه پذیرای حدود ۲ میلیون بازدیدکننده است

 

صخره پنگوئن‌ها

 

سال ۲۰۰۴ یک پولاریوم جدید به این باغ‌وحش اضافه شد که جانوران قطبی در آن زندگی می‌کنند

 

حدود ۸ هزار و ۵۰۰ جانور از بیش از ۷۰۰ گونه مختلف در این باغ‌وحش زندگی می‌کنند

 

باغ‌وحش شون‌برون یکی از معدود باغ‌وحش‌های جهان است که از پانداهای غول‌پیکر نگهداری می‌کند