چمدان : «الماس امید» یا «آبی فرانسه» یکی از معروف‌ترین الماس‌های جهان است. این جواهر آبی‌رنگ ۳۰۰ میلیون یورویی که در موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیت‌سونیان آمریکا نگهداری می‌شود ۴۵٫۵۲ قیرات وزن دارد.

الماس‌های آبی جزء نادرترین الماس‌های زمین هستند. در پیمایش اخیری که از ۱۳٫۸میلیون الماس ثبت‌شده در جهان انجام شد مشخص شد که فقط ۰٫۰۲ درصد از آنها به رنگ آبی هستند.

اکنون نتایج پژوهش دانشمندان انجمن زمین‌شناسی آمریکا که در نشریه تخصصی نیچر منتشر شده است نشان می‌دهد که محل شکل‌گیری این سنگ‌های جواهر آبی چهاربرابر عمیق‌تر از محل تشکیل خویشاوندان بی‌رنگشان است.

در این تحقیق که با مطالعه روی مجموعه‌ای متشکل ۴۶ الماس آبی کشف‌شده در آفریقا، هند، آمریکای جنوبی و بورنئو انجام شده مشخص شد که این سنگ‌ها درون صخره‌هایی شکل گرفته‌اند که تحت شرایط بی‌نهایت فشار و دما در عمق میان ۴۱۰ تا بیش‌از ۶۶۰ کیلومتری یا به‌عبارتی در مرز میان جبه فوقانی و جبه زیرین قرار دارند. جبه لایه‌ میانی زمین بین هسته و پوسته است.

اعتقاد بر این است که تاجر فرانسوی جواهرات ژان‌باپتیست تاوِرنیه معروف به تاوِرنیه آبی، الماس امید یا الماس آبی فرانسه را در سال ۱۶۶۶ خرید و در سال ۱۶۶۸ آن را به شاه لویی چهاردهم فروخت و این‌گونه دست به دست در خاندان سلطنتی چرخید تا سرانجام به آخرین ملکه فرانسه ماری آنتوانت، همسر لویی شانزدهم رسید. اما این جواهر در سال ۱۷۹۱ دزدیده شد و بار دیگر تراش خورد. سال ۱۸۳۹ بزرگ‌ترین بخش آن که «امید» نام گرفته بود در کاتالوگ مجموعه‌ای جواهرات یک خانواده بانکدار لندنی پیدا شد.

الماس آبی فرانسه در سال ۱۹۵۸ به موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیت‌‌سونیان آمریکا رسید و از آن‌زمان در این موزه نگهداری می‌شود.

  درهای مزرعه مخفی آخرین ملکه فرانسه روی مردم باز می‌شود│ ۳۷۰ میلیون یورو برای مرمت خانه ماری آنتوانت!